yalin_girisimler

Akıllı Girişimciler İçin Yeni Moda: Yalın Girişim

Yeni bir iş kurmak ya da piyasaya yeni bir ürün sunmak için bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı. Bulut teknolojisi, bilişim departmanıyla birlikte yürüyen yeni dijital pazarlama fırsatlarını sunmaktadır, bu da geçmişle kıyaslandığında maliyetlerin büyük oranda düşmesi anlamına gelmektedir. Daha da önemlisi, yalın girişim riski büyük oranda azaltmaktadır.

Bu makalemizde “Yalın Girişim”‘in ne olduğu konusunda ve girişimciler için herşeyi nasıl değiştirebileceği konusunda bir takım bilgiler verdik. Cloudnames olarak neden bu ilkeleri kullandığımız ve nasıl fayda sağlayabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Eski Moda

Cloudnames ekibi 50’den fazla girişime imza atmış ve yüzlerce ürün geliştirmiştir. Büyük başarılar edinmiş, başarısızlıklarından da büyük dersler çıkarmıştır.

Eski moda yöntemler, bir iş modeli oluşturmaktan, yatırımcılara bu planı uygulamaktan, ekibi oluşturmaktan, her şeyin mükemmel olduğundan emin olduktan sonra tanıtıp satabildiğiniz kadar hızlı bir şekilde satmaktan geçerdi. Gelişim sürecinin hayal ettiğinizden çok daha uzun olduğundan ve arge sürecini bitirip pazarlamaya geçerken çok yüksek maliyetlere katlanmak zorunda olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Maalesef, tüm girişimlerin %75’i kara geçemeden batmış ve girişimcilerini zarara uğratmıştır.

 

 

Yalın Girişim

Son birkaç yıl boyunca yeni yalın girişim yöntemi büyük ilgi çekmeye başlamıştır. Yalın girişim, geleneksel büyük ölçekli yazılı planlamalar yerine, planlamanın ötesinde deneyimlemeye, tahminlerin ötesinde müşteri geri bildirimlerine, sürekli iyileşmeye ve gelişimlere dayalı bir sistemden yanadır.

Günümüz girişimcileri müşteri ihtiyaçlarını en basit şekilde karşılayacak “minimum viable product” (MVP) tasarlamakta ve bunları gerçek müşterilere sunarak test etmekte, müşterilerinin geri bildirim ve davranışlarına göre belirledikleri ürün ve hizmetlere odaklı kendi iş modellerini geliştirmektedirler.

Bu yöntem, başarısızlıklardan ders çıkarma konusunda daha hızlı ve daha ucuz olacaktır, böylece başarı hızlı gelecek ve iş modelinizi anlayabilmek, ürün ve hizmetlerinizin müşterilerinizi nasıl etkilediğini test edebilmek kolaylaşacaktır.

Yalın Girişimcilik yöntemiyle ürününüzün kar getirip getirmeyeceğini kısa sürede ve fazla para saçmadan anlayabilirsiniz. Müşterinizle sürekli iletişim halinde olur ve onlardan alacağınız geri bildirimlerle yeni ürününüze ya da olan ürününüzü geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

Aslında birçok başarılı fikir, ondan önceki başarısız fikirlerden gelen müşteri bildirimleri baz alınarak yapılan geliştirmeler sayesinde ortaya çıkmıştır.


Ofisin Dışına Çıkın!

Bir girişim tekrarlanabilir, ölçeklenebilir ve araştırılabilir bir iş modelinden ibarettir. Pazar payınızı belirlemeye ve ilerletmeye başlamadan önce sizin ürün ve hizmetlerinize uygun bir market olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Bir girişimci olan Steve Blank, aklınızdan geçen her fikri büyük yatırımlar yapmadan önce potansiyel müşterilerin üzerinde test etme fikriyle karşımıza çıkmıştı, 2003’te yayınladığı “ The Four Steps to the Epiphany” isimli kitabıyla ünlü deyişini “Bulunduğunuz binanın dışına çıkmak zorundasınız!” şeklinde söyleyip, müşterilerle diyalog kurmanın ilk adımının veya “müşteri geliştirme”nin tanımını yapmıştır. Bu yöntemin ismi başka bir girişimci olan Eric Reis tarafından 2011 yılında yayınladığı “ The Lean Start-up.” kitabıyla verilmiştir.

[include-page id=’18540′]

 

İş Modelinizi Test Edin!

Bulut teknoloji çözümleri basit ürününüzü (MVP) uygun bir fiyatla müşterilerinizle buluşturmanızı sağlar ve sosyal medya pazarlaması potansiyel müşterilerinizin içinden bulabileceğiniz ufak hedef kitlelerde ürün fikirlerinizi test edebilmenize, ayrıca geleneksel yöntemlere göre çok daha düşük miktarlarda pazarlama harcaması yapmanıza olanak tanır.

Sonra, iş modelinizin her bir özelliğini müşteri segmentleri, hedef pazar ve satış kanalları gibi ürününüzün pazara uyumluluğu sağlanana kadar işletmeniz için değer yaratmanıza olanak sağlayacak her alanda test etmeye devam edebilirsiniz ve pazarlama, satış ve ulaştırma kanallarınızı ölçekleyebilirsiniz.

Her ne kadar metodoloji yeni girişimlere yönelik olsa da büyük işletmeler de bundan yeni ürün geliştirme süreçleri için fayda sağlayabilirler. Bu durumda, girişimciler için yeni bir ekonomik trend böylelikle başlamış olabilir.

 

Global Bir Girişim Olarak Cloudnames

Cloudnames, Amazon’un, Google’ın, Zendesk’in ve Salesforce’un kullandığı bulut çözümlerini kullanıp, müşterilerine mükemmel hizmetler ve deneyimler sunarken, sosyal medyayı da müşterileriyle birlikte, onların geri bildirimleri ve davranışları esas alınarak yeni ve yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmek adına testler yapmak için kullanır.

Şunu biliyoruz ki, başarısızlıkları hızlıca aşarak, bu süreçte adaptasyonu sağlamaya çalışarak, sürekli iyileşerek ve gelişerek bunları da müşterilerimizin geri bildirimlerinden sürekli yeni şeyler öğrenerek yaparak başardık.

 

Cloudnames yardım edebilir

Cloudnames, dijital pazarlama hakkında ihtiyacınız olan her şeyde size yardımcı olabilir. İnternet üzerinden daha çok gelir elde edebilmenizi sağlayacak, web sitesi, dijital pazarlama ya da diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin için yönetimini devralabiliriz. Böylelikle siz de şirketinizin ana faaliyetlerine odaklanabilirsiniz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenliğini sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) ve diğer tün dijital pazarlama aktivitelerinizin yanında web sitesi ve e-mail pazarlamanın da yürütülmesini üstlendiğimiz bir online pazarlama hizmeti sunuyoruz.

[include-page id=’18540′]

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Muhteşem ve Ücretsiz Yalın Girişimcilik Kursu

Girişimcilere Etkin Bütçe Kullanımı İçin Tavsiyeler

Yalın Girişim Prensipleri hakkında en iyi şekilde nasıl öğrenilip uygulanacağı, aylar içinde nasıl adapte edileceğine dair yazacağımız çok yazı var. Siz de “Yalın Girişim Prensipleri” hakkında daha fazla bilgi almak istiyor ve nasıl fayda sağlayacağınızı merak ediyorsanız lütfen yorumlarınızı yazın ve arkadaşlarınızla paylaşın.

2 Responses

    1. Merhaba, şimdilik fiziksel anlamda bir eğitimimiz bulunmamakta. Makalelerimizi takip ederek bazı temel bilgileri edinebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!