Web siteleri ile İlgili Türk Kanunu'ndaki Düzenleme

Web siteleri ile İlgili Türk Kanunu’ndaki Yeni Düzenleme

Yeni çıkan kanuna göre Türkiye’de her firma bir web sitesine sahip olmak zorunda. Aksi takdirde firma sahibi 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Bu kanun aynı zamanda minimum bilgi ihtiyacını karşılamaya, yani c düzeyindeki yönetim, finansal raporlamalar ve halka yönelik bilgilendirmelerini içeren bilgileri web sitesinde yayınlama zorunluluğu getirmiştir. Web siteleri ile İlgili Türk Kanunu’ndaki Yeni Düzenleme ile alakalı bilgileri makalemizden öğrenebilirsiniz.

Dünya çapındaki en sıkı yaptırımlardan biri olan bu Türk kanunu, diğer ülkelerdeki kanunlardan farklı olarak firma bilgilerini halkın ulaşabileceği şekilde kendi websitelerinde yayınlamasını istemektedir. Diğer ülkelerde ise, kanun, yalnızca devletin ulaşabileceği şekilde finansal raporların ve vergi bilgilerinin yayınlanması şeklinde oluşturulmuştur.

[include-page id=’18525′]

 

Bütün İşletmeler Web sitesine Sahip Olmalı

Türk otoriteleri iş sahipleri için 2011 yılında bir kanun düzenlediler. Bu kanun tüm işletmelerin websitesine sahip olmalarını zorunlu kılmaktadır. Bu düzenlemeye göre, websitesi, halk için bilgilendirme hizmetlerine sahip olmalı. Böylece, işletmenin ekonomik ve kültürel aktivitelerinin oluşturulması, raporlandırılması ve bilgilendirme kısmına entegre edilmesi şart koşulmaktadır. Ayrıca, websitesi herkese ifşa edilmeli ve herhangi bir erişim kısıtlamasına sahip olmamalıdır.

 

Ana Düzenlemeler

Websiteleriyle ilgili yapılan ana düzenlemeler şu şekildedir:

-Websitesi kolay yüklenmelidirki değişiklikler kolayca gerçekleştirilebilsin.

-Karar merciindeki herkes dahil, firmanın CEO’su, yöneticisi, direktörü, iş ortakları ile ilgili bilgiler mutlaka sitede yer almalıdır.

-Genel kurul toplantılarına ya da yönetim kurulu toplantılarına online olarak ulaşabilmek, elektronik oylama yapabilmek için gereken çözümlerin sitede bulunması gerekmektedir.

-Bilgiler güncel ve her zaman ulaşılabilir olmalıdır.

-Websitesi, gelir tablosu, bilanço, nakit akış tablosu, değerleme raporları, işletme beyannamesi ve işletmeye ait her türlü finansal raporları içermelidir.

-İşletmenin ürün ve hizmetleri yayınlanmalı ve websitesi eş zamanlı hizmet vermelidir.

-Websitesi, destek servisi sağlayan anlaşmalı bir servis destek sağlayıcısı tarafından faaliyete geçirilmelidir.

-Işletmenin vergi ve faaliyet numaraları, merkez ofis adresi, ticari ünvanı, sermaye türü ve sermaye miktarı websitesinde görüntülenebilir olmalıdır.

-Gerekli içerik websitesine yüklendikten sonra her 6 ayda bir güncellenmeli, aksi takdirde kabul edilmemektedir.

Düzenleme ile ilgili buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

 

Bu Şartlara Uygun Websiteniz Yoksa Ne Olacak?

Firma sahipleri veya ortakları, bu düzenlemeye ve kriterlere uygun websitesine sahip olmadıkları takdirde 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılabilir, ya da büyük miktarda ödeme yapmak zorunda kalabilirler.

Websitesi olan işletmeler de bu kanunun getirdiği düzenlemelere yönelik düzeltmelerini yapmalıdır. Serbest zamanlı çalışan kişiler tarafından oluşturulmuş websiteleri geçerli sayılmamaktadır. Ayrıca, tüm hizmet ve yazılımlar şirketin anlaşması altında oluşturulmuştur ve lisanslı olarak tasarlanmış websitelerinin kullanımı zorunlu kılınmaktadır.

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz?

CNcanhelp-300x269Cloudnames, Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için size yardım edebilecek bir dijital ajanstır. Dijital stratejinizi, web sitesiniz, sosyal medya hesaplarınızı, dijital pazarlama çalışmalarınızı, satış ve pazarlama otomasyonunuzu ve bunun gibi tüm karmaşık teknik detayları sizin yerinize yönetebilir, gelirinizi artıran etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Bununla birlikte, Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlamanın, gibi ihtiyacınız olan tüm dijital pazarlama çalışmalarını sizin için yönetebiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

İlginizi Çekebilecek diğer Yazılarımız

Siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Websiteleriyle ilgili bu düzenleme hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve işletmenize nasıl yardım edebileceğimizi öğrenmek için lütfen iletişim detaylarınızı bırakın. Yorumlarınızı yazarak yazımızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!