müşteri her zaman haklıdır

Müşteri Her Zaman Haklıdır

Hangi işi yapıyor olursanız olun, birinci kural müşteriyi memnun etmektir. Evet, teknoloji sürekli değişim ve gelişim halindedir, ancak insan doğası ve beklentileri belirlidir. Bir kişinin bize karşı özenli davrandığını görmek, hem özel yaşantımızda hem de çalışma hayatımızda, bizi hayran bırakan pek çok şeyden biridir.

Leyla Ok

 

Her işin en önemli parçası şüphesiz ki müşterilerdir. Müşteriler bize kazandırdıkları tecrübelerle, farklı insanlar ve farklı durumlarla nasıl mücadele edebileceğimizi öğrenmemizi sağlarlar. Müşterilerinizin size olan bağlılığını ve mutluluğunu sürekli kılmak için çaba harcamazsanız, müşterilerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalırsınız. Beslenme zincirinde en üstte yer almak için, doğru hizmeti sunmanız gerekir.

 

[include-page id=’18525′]

 

Müşterinin İhtiyaçlarını Karşılamak

Eğer ortada müşteri yoksa, üzgünüz ama ortada başlayacak ve sürdürülecek bir iş de yok demektir. Aslında bu gayet açık, işinizin en temel amacı müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamaktır. İşte bu yüzden söylediğimiz gibi: Müşteri Her Zaman Haklıdır.

 

Şöyle bir örnek verelim; bir restorana gittiniz, aldığınız hizmet çok zayıftı ve gerçekten çok kötü bir tecrübe yaşadınız. Bu restorana şüphesiz ki tekrar gitmek istemeyeceksiniz. İşte sizin yapmanız gereken en önemli şey, kendinizi müşterinin yerine koymak ve size nasıl davranılsın istiyorsanız, müşterilerinize o şekilde davranmaktır.

 

Aslında hepimiz hayatın farklı konumlarında birer müşteriyiz ve hepimizin beklentisi iyi hizmet almaktır. Aynı şekilde biz bunun nasıl sağlanacağını da bilmeliyiz. Burada ana fikir, marka farkındalığını artırmak ve marka bağlılığını kazanç kadar artırmaktır.

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Konuştuğumuz gibi eğer müşteri satış sürecinin en önemli parçasıysa, iş sahibinin (ya da satış ekibinin üyelerinin) müşteri ile yapılan iş arasındaki ilişki ve bağın yerleşmiş, sağlam, seviyeli ve oturmuş olduğundan emin olması gerekir.

 

Cloudnames’te bizim felsefemiz “Paylaşmak Önemsemektir”, çünkü biz hizmetimizi profesyonellikle olduğu kadar önemseyerek paylaşmanın da ne demek olduğunu biliyoruz. Sizin işinizdeki felsefeniz nedir? Ürün ve hizmetleriniz felsefenizi ne kadar yansıtıyor?

 

İşte size müşteri memnuniyetinizi artıracak önerilerimiz…

 

Müşterilerinizi Önemseyin

Etrafta müşterileri önemseyen ve onlara özenle yaklaşan binlerce işletme var ve müşterilerine kendilerini iyi hissettirecek hikayeler ve anılar yaratıyorlar. Bu yüzden siz hiç bir zaman aşırı önemi ve ilgiyi tek bir müşteriye veremezsiniz.

 

Tüketici davranışlarını anlamak, ürünlerinizi geliştireceğiniz alanlara yön verirken müşterilerinizin taleplerini tanımlamak ve belirlemek kadar önemlidir. Bu sizin uzun dönemli hedeflerinizi yerine getirmenizi ve işlerinizi geliştirmenizde yardımcı olacaktır.

 

Müşterilerinizle arkadaş olun, eğer online bir ağınız varsa, platformunuza arkadaşlarınızı ya da müşterilerinizi ekleyin, e-posta adreslerini kullanarak insanlara ulaşın, sosyal medya profilinizi tanıtın, sayfanıza yönlendirme yapan linkler kullanın, promosyonlar ya da genel ilgiyi üzerinize çekecek yarışmalar düzenleyin.

 

Özen, benliğinizi uyumlandırıp bir müşteri gibi düşünmeyi başararak, onun ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlayıp satın alma sürecinin öncesinde ve sonrasında, satın alma süresinde ona muhteşem hizmeti sağlamaktır. Bunu kişisel olarak etkileşim halinde olarak sağlayabileceğiniz gibi, telefon aracılığıyla, self-service sistemi ile, e-posta yolu ile ya da sosyal medya araçları gibi pek çok farklı şekilde sağlayabilirsiniz.

 

Asıl nokta şu; iyi hizmet ve ilgi sunabilmenin binbir çeşit yolu vardır. Her bir müşteriye karşı, sabırlı olmayı ama aynı zamanda tetikte kalmayı, net ve açık şekilde iletişim kurmayı, ürünlerinizi iyi tanıtmayı, pozitif kalmayı ve sakin olmayı sakın unutmayın.

 

Müşterilerinizin İhtiyaçlarına Karşılık Verin

Müşterinizin mutluluğu, işinize sağlayacağı katkı ve kazanç için çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden her bir müşteri gerçekten çok önemlidir. En iyi uygulama müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanmak ve hizmetlerinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi düşünerek yeni yöntemler oluşturmaktır.

 

Örneğin, Sosyal Medya Pazarlaması müşterilerinizle iletişim kurabileceğiniz en etkili araçlardan biridir. Başarılı sosyal medya pazarlaması yapabilmek için hedef kitlenizle bağlantılı içerikler yaratmanız gerekmektedir. İçerik pazarlaması; ürün ve veya hizmetin içerisinde müşterilerinizi harekete geçirecek, marka değerinizi ve müşterilerinizin güvenini inşa edecek ilgi çekici, yararlı ve potansiyel müşterilerinizle ilişkili olabilecek içerikler yaratmak ve paylaşmak demektir.

 

Sosyal olarak bir varlığınızın olması, markanızın iletişim kanalları üzerinden çok sayıda insana ulaşabilmesine (ya da potansiyel müşterilere de diyebiliriz) olanak vermektedir. Gelişen topluluklar ve onlarla iyi ilişkiler kurmak için zaman harcamak işinize değer katacaktır.

 

Cloudnames’te biz müşteri ve ziyaretçilerinize unutamayacakları bir tecrübe yaşatmanın, sizi ileriye götüreceğine inanıyoruz. Bu başarılması kolay bir iş değil, ancak ağınızı ne kadar etkili oluşturmaya başlarsanız, markanız için değer oluşturmaya başlamış olacaksınız.

 

Müşterileri gerçekten dinlemek demek onların gerçek ihtiyaçlarını anlamak ve dikkat etmek demektir. Problemlerini dile getirirken nasıl bir dil seçtiklerine ve kendilerini nasıl ifade ettiklerine dikkat edin. Siz de otomatik çalışan bir robot gibi evet ve hayırlarla değil, konuşmaya dahil olarak ve doğru şekilde iletişim kurarak müşterilerinizle çok daha başarılı iletişim kurma şansını yakalamış olursunuz. Böylelikle onları daha iyi ve doğru şekilde anlamış olur ve doğru şekilde karşılık verebilirsiniz.

 

Sonuç olarak, dikkatli ve özenli olmak, geri bildirimleri dikkate almak, hizmetleri buna göre geliştirmek ve şekillendirmek, rekabetin şiddetli olduğu iş çevrelerinde yeni müşterileri kazanmak için çok önemlidir.

 

Satışın önemli bir kısmı da dildir ve müşteriler kullandığınız dile dayanarak hakkınızda bir algı oluştururlar. Pozitif bir dil seçerek pozitif bir atmosfer yaratıp her bir müşterinizin hakkınızda oluşturacağı algıya yön verebilirsiniz.

 

Müşterilerin Hakkınızda Konuşmasını Sağlayın

Müşteri kelimesinin etkisini asla hafife almayın. İnsanlar konuşmayı severler, eğer müşteriniz gerçekten mutluysa, ailesi ya da ona yakın kişiler mutlaka hakkınızda bir şeyler duyacaktır. Bu yüzden müşterinizi mutlu edin ve onun memnuniyetinden emin olun, böylece de doğal şekilde işinizi geniş çevrelere yaymış ve duyurmuş olursunuz. Ayrıca Facebook, Twitter ve bunun gibi Sosyal Medya Kanallarını kullanarak yaptığınız işi en iyi şekilde gösterebilirsiniz.

 

Online kitlenizi yaratarak ve işinizi tanıtmaya başlayarak işe koyulun. Bu şekilde sayfanıza ziyaretçilerin gelmesini ve bu ziyaretçilerinizin yayılmasını umduğunuz sosyal paylaşımlarınızı, blog gönderilerinizi ve sayfanızda paylaştığınız diğer tüm içerikleri beğenmesini ve takip etmesini sağlayarak tüm bu içerikleri organik olarak yaymayı başarabilirsiniz.

 

Zaman zaman müşterinin tatmin olmamasının, onun memnuniyetsizliğinin işimiz üzerinde ne kadar negatif etkisi olabileceğini de unutuyoruz. Ağızdan ağıza yayılan bilgiler iletişimde çok önemlidir çünkü domino etkisi yaratırlar. Genellikle biri işiniz hakkında olumlu fikirler söylüyorsa, inanın ki bu daha sizin kulağınıza bile gelmeden herkes tarafından duyulmuş olacaktır.

 

Pozitif bir marka bilinirliği oluşturmak için müşterilerinizi tanımanızı öneriyoruz. Burada hedef; müşterilerinizle ilişki içinde kalmak ve güncel olabilmek, varlığınızı ve sesinizi başarılı ve insanların takip edebileceği süreklilikte duyurmaktır. Markanız için yarattığınız profile göre farklı ve enerjik olabilirsiniz. Sosyal Medya Pazarlaması müşterilerinize destek sağlamanız için kullanabileceğiniz çok önemli bir araçtır.

 

Satış Başarısı Yakalayın

İşinizin hacmi ne olursa olsun, yaptığınız işte başarılı olmak istiyorsanız mükemmel müşteri hizmetleri sunmak iş planınızın merkezinde yer almalıdır. Tecrübelerimize göre müşteri ile kurulan ilişkiler, müşterilerin alışkanlıklarında olduğu gibi, dijital ortamlara kaymıştır. Sosyal Medya sadece bir iletişim kanalı olmasının yanında satış, pazarlama, ürün geliştirme, halkla ilişkiler ve ortak iletişim gibi pek çok iş alanına sahiptir.

 

Sosyal Medya platformlarında müşteri desteği çok önemlidir. Müşteri desteği demek, var olan ya da potansiyel müşteriler ile ürünler ve hizmetler hakkında iletişim kurulabilmesidir.

 

Bu bire bir iletişim bazen müşteri ile iş ilişkisi tam anlamıyla kurulmadan önce gerçekleşiyor olabilir, bu yüzden ürettiğiniz içerikler yeterli miktarda ve güvenilir olmalıdır. Cloudnames’te biz, Sosyal Medya platformlarında trendleri takip ederek ve etkileşime geçerek işiniz için faydalı olacak stratejiler geliştirebileceğimize inanıyoruz.

 

Ürününüzü baştan sona tanıyor olmak, müşterilerinizi karşılaşabileceği her türlü problemi göğüslemenizde size ciddi yarar sağlayacaktır. Bilgi birikimi ve tecrübe başarılı bir işin olmazsa olmazlarıdır.

 

Peki müşterilerinize memnuniyetlerini 1 ile 10 arasında bir değer vererek notlandırmalarını söylemeye ne dersiniz? Bu onların sürekli müşteriniz olup olmayacaklarını anlamak için çok iyi bir yöntemdir. Müşterilerinizin beklentilerinin sınırlarını aşmak, müşteri memnuniyetlerinin çizgisini yukarı taşımak ve yüksek notlar alabilmek için en iyi yoldur.

 

Olumlu bir Hava Yaratın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, müşterileriniz memnunsa ağızdan ağıza yayılacak olan her pozitif bilgi, size daha fazla yeni müşteri olarak geri dönecektir. Araştırmalarımız bize gösteriyor ki, müşterilerinizin sadakati ve sizinle kurdukları alışveriş ilişkisi, indirimler ve hediyelerle ödüllendirildiği takdirde, sadık bir müşteri kitlesi oluşturursunuz. Peki 35 yaşın altında %56 gibi yüksek bir oranda müşterinin, favori markaları ile Sosyal Medya üzerinden iletişime geçtiğini biliyor muydunuz?

 

Olumlu bir hava yaratmak aslında müşterilerinizi memnun etmenizle ilgilidir. Güzel jestler yaparak müşterinizle bağınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Araştırmalarımıza göre memnun müşterilerin %80’i geri dönmekte ve iletişim halinde kalmaktadır. Müşterinizin size sadık kalmasını ve memnun olmasını sağlamakta için püf noktanız, onları dinlemek ve taleplerine cevap vermektir. Hizmet sağlarken iş ahlakınız ve yapılması gerekenleri yapma konusundaki isteğiniz müşterilerinizin hakkınızda konuşacağı bir nitelik olacaktır.

 

Şirketinizde çalışan bireyler, uzmanlıkları sayesinde, müşterinizin karşılaşabileceği çeşitli zorluklara çözüm bulmada önemli rol oynayabilir. Tüm çalışanlarınız, müşterileriniz ile birebir bağlantı halinde olmalıdır. Bu durum müşterinizle aranızdaki güven ilişkisini arttıracaktır.

 

 

 

Beğenebileceğiniz diğer makaleler:

 

Lütfen blogumuzu takip edin ve iletişim bilgilerinizi bırakın. Bir müşteri olarak hiç sizi mutlu eden ya da kötü şekilde hatırladığınız bir tecrübe yaşadınız mi? Yorum için bırakılan alanda bizimle; aşağıdaki imgelere tıklayarak da arkadaşlarınızla paylaşın. Paylaşmak Önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!