Everything-you-need-to-know-to-start-a-company-Blog

Kendi Şirketinizi Nasıl Kurarsınız

Kendi şirketinizi kurmak için daha iyi bir zaman olamaz! İş fikrinizi onaylamak ve ne kadar iyi olduğunu görebilmek için ihtiyacınız olan bütün bilgi internette mevcut. Ayrıca bulut bilişimi ve sosyal ağlar girişimcilere inanılmaz araçlar sunuyorlar. Akıllı girişimciler yalın girişim modelini uygulamaya başladı bile. Kendi şirketinizi kurmanız için nelere ihtiyaç duyduğunuza bir göz atalım.

Cloudnames’in arkasındaki ekip 50 den fazla girişime imza atmış ve piyasaya yüzlerce yeni ürün sürmüş bir ekip. Bu yazımızda deneyimlerimizden yola çıkarak şirket kurmadan önce bilmeniz gereken şeyleri derledik.

 

[include-page id=’18540′]

 

Kendi Firmanızı Kurmaya Hazır mısınız?

Kendi firmanızı kurmadan kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor; “Kendi firmamı kurduğumda karşıma çıkacak problemlerle başa çıkacak kadar motive miyim?”. Pek çok girişim başarısızlığa uğruyor ve firmanızın başarılı olup olmayacağını söylemenin kesin bir yolu yok. Ancak başarısızlık riskini azaltmanızı sağlayacak metodlar mevcut.

 

Birilerinin para ödemeye istekli olacağı bir fikir ortaya atmanız gerekiyor. Ayrıca eğer bu işin peşinden gitmek tutkunuzsa sizi heyecanlandırıyorsa, kalbiniz doğru yerde demektir. Zaman ve paranızı iş fikrinize yatırmadan önce pazarın büyüklüğünü ve rakiplerinizi araştırmanız gerekiyor. İnterenette tahmin edebileceğinizden daha çok bilgi mevcut, basit bir Google aramasıyla pek çok bilgiye erişebilirsiniz bu konu hakkında.

 

Fikriniz için talep olduğunu ve potansiyel müşterilerinizin para ödemeye istekli olduklarını araştırdıktan sonra, bu işten kar edip edemeyeceğinizi hesaplamanız gerekiyor. Firmanızın operasyon maliyeti ne kadar olacak? Müşteri kazanım masrafınız ne kadar olacak? Üretim maliyeti ve operasyon maliyetinizi tahmini olarak hesaplıyabilirsiniz. Ayrıca müşteri başına ortalama gelirinizi hesaplayıp, firmanızın faaliyet gösterdiği sektörün müşteri hareketliliğini öğrenmeniz gerekiyor, yıl içerisinde kaç tane müşteri sizinle çalışmaya devam edecek ya da kaç tane müşteri kaybedeceksiniz?

 

Kendi firmanızı kurmak için nelere ihtiyacınız olduğunu bu makaleden daha detaylı öğrenebilirsiniz: Yeni bir işletme kurmaya hazır mısınız?

 

 

İş Fikrinizi Tasdikleyin

Kendi firmanızı kurmadan önce sormanız gereken bir sonraki soru iş fikrinizi nasıl tasdik edeceğiniz? İş firkinizi tasdiklemenin ve kar edip etmeyeceğinizi görmenin pek çok yolu var.

 

İşinizi kurmadan önce iş fikrinizi güvendiğiniz bağlantılarınızla paylaşmanız ve fikirlerini almanız önemli. Merak etmeyin fikrinizi çalmayacaklardır! İş fikriniz hakkında yaptıkları yorumlar ürün ve hizmetlerinizi geliştirmeniz için faydalı olacaktır.

 

Rakiplerinizi sosyal medyada ve Google’da arayın. Sizin fikrinize benzer fikirlerin sayısı şaşırtıcı derecede olabilir! Unutmayın başkaları da sizinle aynı ürün ve hizmetleri sunuyor diye iş fikriniz kötü bir fikir haline dönüşmez, aksine iş fikrinizi tasdiklemenin iyi bir yoludur bu, sunmak istediğiniz ürün ve hizmet için pazar olduğunu gösterir rekabetin varlığı.

 

Başarılı pek çok girişim var olan pazarı sekteye uğratıyor, Uber, Airbnb ve Google gibi firmalar ağır rekabetin olduğu pazarlarda hakimiyet sağladı. Rakiplerinizin neler yaptıklarına bakmak ürün ve hizmetlerinizi yeniden tasarlamak için oldukça iyi fikirler verir.

 

Potansiyel müşterilerinizle konuşun ve ürün ve hizmetlerinizi almaya istekli müşteriler arayın. Ödeme istekliliği burada önemli bir rol oynuyor, ürün yada hizmetinizi ödeme yapmaya istekli olmayan potansiyel müşterilere sunmanın hiç bir faydası yok size.

 

İş fikrinizin başarısız olmasına sebep olacak unsurları düşünmeniz de eşit derecede önemli. Çoğu girişimci fikirlerinin çok iyi olduğu yanılgısına kapıldığından başarısızlığa sebep olacak etkenleri göz önüne almıyor.

 

lean-startup
Girişimciler, krizleri yaşanmadan önce öngörmek ve erkenden önlem almalıdırlar.

 

Pek çok vakada müşteri kazanım masrafı iş fikriniz için hayatı önem taşıyor. Kısaca ürün ya da hizmetinize ödemeye niyetli oldukları fiyat eğer kazanım ücretinden düşükse firmanızın başarısız olacağı anlamına geliyor bu. Tabi ki müşteri kazanım ücretini ödemeye niyetli oldukları fiyattan aşağıda tutabilirseniz hiç bir problem yok demektir.

 

Eğer iş fikriniz yatırımcılara ihtiyaç duyuyorsa, ilk kural rakamlarınızın tutarlı olması, yatırımcı ihtiyacınız yoksa bile çok önemli bir kuraldır bu.

 

Daha sonrasında iş modelinizi her yönüyle test etmeye devam etmelisiniz: Müşteri segmentleri, satış kanalları, dğer önerisi vb. noktaları test etmeye ürününüz pazara uygun hale gelene kadar devam etmelisiniz. Ayrıca pazarlama, satış ve teslimat hacmini de ölçebilirsiniz bu sırada.

 

İş fikrinizi nasıl tasik edeceğinizi bu makaleden daha detaylı öğrenebilirsiniz: İş fikrinizi test edebilmeniz için 8 Madde.

 

Yalın Girişim Modeli

Şirketinizi nasıl kuracağınız üzerine araştırma yaparken eski usül tavsiyelerden kaçınmaya özen gösterin. Eski usül tavsiyeler iş planınızı hazırlayıp yatırımcılara sunduktan sonra ekibinizi kurup, ürününüzü mükemmel hale getirip, öyle satışa sunup agresif bir satış stratejisi izlemeniz üzerine kuruludur.

 

Geliştirme süreciniz tahmin ettiğinizden daha uzun sürecek, bundan emin olabilirsiniz ve geliştirme sürecini tamamlayabilmek ve pazarlamaya başlamayabilmek için ek kaynağa ihtiyaç duyacaksınız. Girişimlerin %75’i pozitif nakit akışına geçemeden başarısız oluyor.

 

Son bir kaç yıl içinde yeni bir girişim modeli ilgi odağı haline geldi. Deneyeselliği planlamaya tercih eden, müşteri geri bildirimlerini tahminsel yaklaşıma ve tekrarlayan geliştirmeyi geleneksel büyük hacimli projelere tecih eden bu modele “yalın girişim modeli” deniyor.

 

Günümüzde, akıllı girişimciler, en basit ürünü üretip gerçek müşterilerle test ediyor. Müşteri davranışları ve geri bildirimlerinden faydalanarak ürünlerini, hizmetlerini ve iş modelini geliştiriyor akıllı girişimciler.

 

Girişimcilik tekrarlanabilir ve ölçeklenebilir iş modeli aramaktır. Steve Blank iş fikriyle ilgili herşeyi potansiyel müşteriler üzerinde deneme fikrini “The Four Steps to the Epiphanh” kitabında ortaya atan girişimcidir.

 

Bulut bilişim sistemleri herkesin en basit ürünü uygun fiyatla satışa sunmasını sağlıyor. Sosyal medyayla da geleneksel pazarlama kanallarının onda biri maliyetle pazarlamasını yapabiliyorsunuz.

 

Yalın girşim modelini bu makaleden daha detaylı öğrenebilirsiniz: Akıllı girişimciler için yeni moda: Yalın girişimcilik.

 

[include-page id=’18540′]

 

Ücretsiz Online Kaynaklar

İnternetteki ücretsiz bilgilerin miktarı inanılmaz boyutlarda. “Nasıl şirket kurulur” gibi basit bir google araması 1.8 milyar sonuç getiriyor. İnternetteki çoğu bilginin güvenilirliği tartışmalı tabi ki buna rağmen işinize yarayacak pek çok bilgi bulabilirsiniz.

 

Google’da “yalın girişimcilik” araması yaparsanız daha fazla sonuca ulaşırsınız. Ayrıca faydalı pek çok kitap bulabilirsiniz, bizim önerdiğimiz şu kitabı aşağıda bulabilirsiniz:

 

Girişimcilere önerdiğimiz kitaplardan ikisi; Eric Cries - The Lean Startup ve Steve Blank - The fpur steps of Epiphany
Girişimcilere önerdiğimiz kitaplardan ikisi

 

Akıl hocası bulmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Pek çok firma kurmuş deneyimli ve modern dünyayı anlayabilen, bulut bilişimini ve sosyal medyayı bilen bir girişimci bulmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Cloudnames olarak pek çok girişimciye akıl hocalığı yapıyoruz. Eğer yardımımızı isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Yalın girişimcilik üzerine en iyi eğitim kaynağı Steve Blank’ın verdiği dersler, inanılmaz gelebilir kulağa ama bu dersler ücretsiz, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz derslere.

 

https://www.udacity.com/course/how-to-build-a-startup–ep245

 

Cloudnames Yalın Girişim Modelini Benimsiyor

Cloudnames olarak, yalın girişim modelini benimsiyoruz ve Amazon, Google, Zendesk gibi bulut bilişim çözümleri sunan firmalarla çalışarak en iyi müşteri deneyimini sağlıyoruz.

 

Hipotezlerimizi test etmek için, yeni ve yenilikçi ürünler ve hizmetler piyasaya sürebilmek için sosyal medya kullanıyoruz. Bu sürece müşterilerimizi de dahil ederek geri bildirimleri ve davranışlarına göre ürünlerimizi geliştiriyoruz. Başarılı olabilmek için başarısız olduğumuz anlarda hızlıca adapte olup ve yineleyerek, orijinal fikirlerimizi müşterilerimizin sağladığı geri bildirimleri kullanarak geliştiriyoruz.

 

Satış ve Pazarlamaya Odaklanın

Yeni bir firma için en büyük mücadelelerden biri gelir elde etmektir. Daha doğru şekilde söylemek gerekirse firmanızı karlı hale getirecek kadar yüksek gelir üretmek en büyük mücadeleniz olacaktır. Dolayısıyla bir numaralı odak noktanız satış yapmak ve en iyi satış yollarını keşfetmektir, ayrıca ürün ve hizmetlerinizi pazarlamanız da aynı derecede hayati önem taşımaktadır.

 

Bir şirket için en önemli nokta doğru pazarlama ve satış aktiviteleridir. Satış ve pazarlama ekiplerinin birbiriyle olan koordinasyonları işinizi birkaç adım öne götürebilir.
Satış ve pazarlama ekiplerinin birbiriyle olan koordinasyonları işinizi birkaç adım öne çıkarabilir.

 

Bir girişim için pazarlama hayati öneme sahiptir, çoğu deneyimsiz girişimci tarafından göz ardı edilir pazarlama. Yeni müşterilere ulaşmanın en iyi yollarını bulmanız lazım, satış ve pazarlama bir numaralı önceliğiniz değilse başarılı olma olasılığınız çok düşüktür.

 

Girişimler için tavsiyelerimizi bu makalede okuyabilirsiniz: Girişimciler için altın değerinde tavsiyeler.

 

 

 

Sosyal Medya Ağları

Araştırmalarımız sosyal medya pazarlamasının diğer kanallardan 10 kat daha az masraflı olduğunu gösteriyor, ayrıca daha fazla görülmenizi sağlıyor. Tabi ki doğru şekilde yapabilirseniz!

 

Müşteri kazanımı maliyetinizi azaltmak bütün pazarlama kampanyalarının ana sebebidir. En basit şekilde müşteri kazanım maliyetinizi azaltmak bütçenizin daha etkili şekilde kullanılması anlamına gelir. Sosyal medyanın sunduğu yeni fırsatlarla müşteri kazanımı masrafınızı ciddi oranlarda azaltabilirsiniz. İstediğiniz hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı ve ilgili bütün masrafları belirleyebildiğiniz için oldukça verimli bir kanal sosyal medya.

 

Sosyal medya pazarlamasıyla girişimciler düşük maliyetlerle hedef kitlelerine ulaşabiliyor. Eğer girişiminizin sosyal medyayı kullanarak nasıl gelirlerini arttıracağını öğrenmek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Sosyal medyada nasıl başarılı olacağınızı bu makaleden daha detaylı öğrenebilirsiniz: Etkili sosyal medya planlama teknikleri

 

Hız Kaliteye Karşı

Bir şeyin mükemmel olmadığı sürece tamamlanmadığını düşünenlerden misiniz? Eğer öyleyse bu mentaliteyi girişiminizin parçası haline getirmeden önce bir kez daha düşünün.

 

Pek çok girişim ürünleri hazır dahi olmadan başarısızlığa uğruyor. Satışa sunmak için mükemmel ürüne ihtiyacınız yok. Müşteri geri dönüşlerinden daha iyi geri bildirimi nereden alacaksınız, müşterilerin sağladığı geri bildirim ürününüzün gelişiminde önemli rol oynuyor.

 

Bir girişimde hız kaliteden daha önemlidir. Önemli şeyleri halletmeniz gerekiyor öncelikle, zaman içerisinde değişiklikler yaparak kalitenizi artırabilirsiniz.

 

Girişimcilerin en büyük rakibi zamandır. Mükemmel ürünü ortaya çıkarmak için zaman kaybeden birçok girişimci, doğru zamanı kaçırdığı için başarısız olmaktadır.
Doğru zamanı kaçırıp başarısız olmayın. Zamanı iyi değerlendirin.

 

Girişimcilikte aciliyetin önemini bu makaleden okuyabilirsiniz: Girişimcilikte aciliyetin önemi

 

Bulut Bilişim Sisteminden Nasıl Faydalanabilirsiniz

Cloudnames olarak bulut bilişimi çok seviyoruz! Bütün hizmetlerimiz bulut tabanlı ve firmamızın alt yapısını bulut bilişim sistemleri oluşturuyor. Dürüst olmak gerekirse, bulut bilişimin yaygınlaşması herkese fayda sağlayacak.

 

Bulut bilişim ya da “ bulut” internet üzerinden sağlanan maksada uygun bilişim hizmetleridir. Elektrik ve su gibi aynı.

 

Genel olarak bulut hizmetleri fiyatlandırmaları paylaşımlı hizmetlere dayandığı için pazarı sekteye uğratmakta. hizmetlerinizi sunmak için sunucu, yazılım, bakım sözleşmeleri, danışmanlar, ofis ve çalışanlar gibi detaylarla ve maliyetlerle uğraşmak yerine bulut sisteminden paylaşımlı ve yönetilen hizmetler bütününü almanız yetiyor.

 

Bulut hizmetlerinin en yaygın olanı e-mail hizmetidir. Çoğu firma hala kendi mail serverlarını kullanmayı tercih ediyor. Data merkezlerinde, güvenlik duvarlarıyla korunan serverları hem yer kaplıyor hem de çalışabilmesi için işletim sistemine, mail yazılımına, anti virüs yazılımına ve spam filtrelerine ihtiyaç duyuyor. Bunların hepsi ek külfet oluşturuyor.

 

Ayrıca bu yazılımların hepsi bakım ve destek anlaşmalarıyla geliyor. Düzenli aralıklarla yazılımların güncellenip, problemlerinin çözülmesi gerekiyor. Danışmanlar ve IT elemanları tutmak gerekiyor. Bunların hepsinin ciddi bir maliyeti olduğun unutmamak gerek.

 

Önünde temiz bir sayfası bulunan girişimci olarak, bulut hizmetlerinden ilk günden itibaren faydalanabilirsiniz. Ücretsiz ya da çok ufak maliyetlerle bulut hizmetleri firmanıza güç verebilir. Bunun haricinde rekabetçi ürünler üretmenize ve düşük fiyatla pazarlama kampanyaları yürütmenize yardımcı olabilir. Bulut sistemini daha iyi öğrenmek ve gücünden faydalanmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Bulut bilişim çözümlerinden nasıl yararlanacağınızı daha iyi öğrenmek için bu makalemizi okuyabilirsiniz: Bulut bilişim ile ilgili faydalı bilgiler.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

 

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

 

[include-page id=’18540′]

 

İlgilenebileceğiniz Diğer Makaleler

 

Girişimcilikle ilgileniyorsanız lütfen bloğumuzu takip edin. Test etmek istediğiniz bir iş fikriniz mi var? Yorumlarınızı bizimle ve aşağıdaki ikonları kullanarak arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak umursamaktır!

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!