Girişimcilikte Aciliyetin Önemi

Girişimcilikte Aciliyetin Önemi

Orijinal terim ‘urgency’ Türkçe’ye aciliyet olarak çevrildiğinde maalesef olumsuz bir etki bırakıyor. Buradaki aciliyeti ‘atlı kovalaması’ olarak tanımlayabiliriz. Girişiminizin uzun vadedeki başarısı için atlılar tarafından kovalandığınız hissine sahip olmanız gerekir. Aciliyet hissi kötü bir fikri başarıya çevirmez, girişiminizin çıkmaz sokak olduğunu daha hızlı anlayıp farklı projelere vakit kaybetmeden geçme fırsatını sunar. Girişimcilikte Aciliyetin Önemi ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Duke Nukem 3D piyasaya sürüldüğünde inanılmaz bir başarı yakaladı. Zaten oldukça deneyimli bir yapımcı olan 3D Realms, oyunun başarısının ardından 1996’da devam oyunu olan Duken Nukem Forever’ı duyurdu; oyun 15 yıl sonra 2011 yılında piyasaya sürüldü.

Oyun tarihinin en çok beklenen oyunlarından biri olan Duken Nukem Forever’ın yapımının 15 yıl sürmesiyle gelen ne zaman çıkacak sorularından sıkılan oyun yönetmeni David Broussad “Bittiği zaman piyasaya sürelecek.” demiş ve son noktayı koymuştu. Piyasaya sürülmesinin ardından ise oyun, eleştirmenleri ve hayranları tarafından yerden yere vuruldu.

[include-page id=’18540′]

3D Realms, Duke Nukem Forever’ı yapmaya başladığında bir girişim olmaktan çok uzaktı. Başarısını kanıtlamış, piyasanın önde gelen yapımcılarından biri haline gelmesinin yanında Duke Nukem serisinin çok sağlam bir hayran kitlesi vardı. Ancak, 15 yıl içerisinde oyun piyasası ve teknoloji çok değişmiş, yeni firmaların araya girmesiyle oyuncuların beklentisi de bununla beraber değişime uğramıştı. Kaçınılmaz olarak bu süreç içerisinde 3D Realms, piyasanın çok gerisinde kalmış oldu.

Bu yüzden aciliyet hissi, girişiminizin genel işleyişine hakim olmasının yanında çalışanlarınızın ve sizin her daim atlılar tarafından kovalandığınızı hissettirmelidir.

Başarılı girişimcilerin bir işe başlaması vakit alır; başladıktan sonra ise oyalanmadan sonuç odaklı hareket ederler. Girişiminizde aciliyet hissiyatının hakim olabilmesi adına sizin için 8 tavsiye hazırladık.

 

Ekibinizin komutanı olun

Savaş tarihi başarılı komutanların tek bir ortak özelliği olduklarını gösterir; askerlerini masa başında değil savaş alanında yönetmeleri. Takımınız siz ne yaparsanız onu yapacaktır, aciliyetin ne kadar önemli olduğuna dair nutuk attıktan sonra işe geç kalırsanız, işlerinizi zamanında bitiremezseniz ve bunu alışkanlık haline getirirseniz, çalışanlarınız da aynısını yapacaktır. Atlılar tarafından kovalandığınızı görünür hale getirmeniz çok önemli.

 

Ekibinizi işe bağlanmaya hazır insanlardan seçin

Gallop Grup’ın 2013’te yaptığı ‘Amerikan İş Hayatının Durumu’ isimli araştırmasına göre 3 tip çalışan var.

  1. İşe Bağlanmış Çalışanlar
  2. İlgisiz Çalışanlar
  3. İşten Kopmuş Çalışanlar

Ekibinizi işe bağlanmış insanlardan seçmeniz girişiminizi sonraki seviyeye taşımanız için en kritik adımlardan biri. İşe bağlanmış insanlar verimli çalışır ve şirketle aralarında bir bağ kurar. Aciliyet hissini kurumsal kültür haline en rahat işe bağlanmış bir ekiple getirebilirsiniz.

 

Kilometre taşları belirleyin

İlerleme ve sonuç elde etme hissi çalışanlarınızı, yatırımcınızı ve müşterilerinizi tatmin eder. Yerinde sayan atın üstüne kimse oynamak istemez; ilerlemeyi makul kilometre taşlarıyla görünür hale getirirseniz herkes mutlu olur ve çalışanlarınız işe daha fazla bağlanır.

 

Başarıya odaklanın

‘Başarıya odaklanmak’ iş dünyasında kullanılan en klişe terimlerden biri, girişiminizin bir anda 10 milyon dolarlık hacime ulaşması değil, buradaki başarıya odaklanmalı. Sonuç odaklı olun, iyi sonuçlar getiren çalışanlarınızı daima ödüllendirin.

 

 

Piyasayla iç içe olun

Etrafınızda olup bitenin farkında olmanız çok önemli. Kendi istatistiklerinize kıyasla performansınızı arttırmanız piyasanın ve rakiplerinizin önünde olduğunuz anlamına gelmez. Piyasaya ve rakiplerinize dair veri toplamak bu noktada hayati önem taşıyor.

 

Ekibinizle iletişiminiz iyi olmalı

Aciliyet hissini kağıda döküp çalışanlarınızın önüne takip edilmesi gereken bir strateji olarak koyamazsınız. Bahsettiğimiz şey bir his, dolayısıyla aciliyeti ekibinize hissettirebilmeniz için ekibinizle iletişiminizin çok iyi olması gerekir. Baskı çalışanlarınızın stresli ve bıkkın hissetmeye başlamasına sebep olur. Mükemmelliyetçilik, şüphecilik ve tatmin olma hissi girişiminizin ilerlemesini engeller ayrıca aciliyet hissinin ortadan kalkmasına zemin hazarlar. Bunlarla etkili bir şekilde başa çıkabilmek için ve çalışanlarınızı kazanamya odaklanmaları için iletişim olmazsa olmaz.

 

 

Krizlere karşı umutsuz olmayın

Krizler daima düşman değildir, tatminlik hissini ortadan kaldırmak için etkili araçlara dönüştürülebilirler. Krizler kendi başlarına aciliyet hissi oluşturmazlar, girişiminiz de aciliyet hissi yoksa krizler çözülmesi gereken problemlerden ileriye gitmez.

 

Sahte aciliyet hissi en büyük düşmanınızdır

Aciliyet hissi, ajandanızın her daim dolu olması anlamına gelmez, ajandanız sürekli doluysa verimsiz iş yaptığınızın göstergesidir. Halledilmesi gereken şeyleri önem sırasına göre belirlemek ve hızlı bir şekilde aradan çıkartmaktır, aciliyet hissi de bunu günlük hale getirebilmektir.

Aciliyet hissi, iş hayatındaki değişimin normal ve gerekli olduğunu kabul eder, atlılar tarafından kovalandığınızı hissetmeye başladığınızda ve bunu firma kültürü haline getirdiğiniz de girişiminizin değişime daha kolay adapte olmaya başladığını göreceksiniz.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

[include-page id=’18540′]

 

 

Diğer bağlantılı makaleler

Eğer girişimcilik ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen blogumuzu takip edin. İnsanların daha hızlı iş yapmalarını nasıl sağlarsınız? Lütfen aşağıdaki yorum kısmımızdan bizi bilgilendirin ve ikonumuzu tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!