The-Wolf-of-Wall-Street

Para varsa Huzur da var

Her ay sonu paranız tükeniyor mu? Herkes tatile giderken, hiç paranız olmadığı için ofisinizde sıkışıp kaldınız mı? Peki neden her gün pahalı sigaralar içen ama sürekli parasız olduğunu söyleyen arkadaşlarım ile karşılaşıyorum? İşte bu değerli ipuçları ile daha sağlıklı bir yaşam sürerken daha fazla para harcayabilirsiniz!

Otuzlu yaşlarıma yaklaşırken, yirmili yaşlarımda paranın önemini hiç bilmediğimi fark ediyorum. Geleceğimi düşünmeden harcardım. Şimdi bir yetişkin olduğuma göre ve o zaman ki geleceği yaşadığıma göre, birçoğunuz gibi büyük sorumluluklarım ve ödemem gereken faturalarım var.

 

Bununla birlikte, yıllar içinde parayı yönetmenin ve harcamanın en iyi yollarını öğrendim. Böylelikle ay sonunda da parasız kalmıyorum. Bunun yerine hedeflerime ulaşmaya çalışıyorum, örneğin bir araba alabilmek için veya hayalini kurduğum Tahiti’deki tatil için para biriktiriyorum.

 

Söyleyebileceğim şu ki, sadece hırsları ve rüyaları olmayanlar paralarını amaçsızca harcarlar. Ama ay sonunu zor getirenler bile (örneğin tek gelir kaynağı olan aileler veya işsizler), az olsa bile, zor günler için para biriktirebiliyorlar.

 

Önemli olan şu ki, gelir ve harcamalarınızı izleyerek, geleceğinizdeki daha iyi olasılıklar için organize olabilir ve plan yapabilirsiniz. Geleceğinizi düşündüğünüzde ne görüyorsunuz? Dünyanın neresini görmek istiyorsunuz? Ya da nasıl bir evde yaşamak istiyorsunuz? Eğer paranızı (büyük düşünerek) bir kenara koymazsanız, her zaman hayal kurmak durumunda kalırsınız.

 

[include-page id=’18540′]

 

Sigarayı Bırakın veya Azaltın

Sigarayı bırakmanızı söylesem ikiyüzlülük yapmış olurum, onun yerine size bütçe listesi çıkarmanızı ve finansal durumunuzun kontrolünü almanızı tavsiye ediyorum. Nasıl mı? Net bir şekilde ne kadar paranın geldiği ve gittiğini görebilmeniz ile. Tüm Bankacılık sistemi bunun etrafında kurulmuştur. Peki siz neden size uyan bir kişisel finansal modeli kurmuyorsunuz?

 

Para akışınıza dikkat etmezseniz, paranızı asla etkili bir şekilde yönetemezsiniz. Ama bütçe listesi hazırlayarak bunlardan kaçınabilirsiniz: Borç altına girmemek, beklenmeyen bir ödeme ile karşılaşmamak, iyi bir kredi notuna sahip olmak, mortgage veya kredi için kabul edilmek, para biriktirebilmek için iyi zamanları görmek bir tatil, araba veya başka birşey için para biriktirmek gibi.

 

Ne yapmalı?

Bütçenize başlamadan önce aşağıdakilere ne kadar para harcadığınız hakkında düzenlemeler yapmalısınız (sadece sizin için geçerli olanları not edin)

 

Baskı

Hesap çizelgesini kullanarak veya basitçe bir kağıda yazarak bütçe çıkartabilirsiniz. Akıllı cihazlarındaki ücretsiz bütçe uygulamalarını veya bankanızın direk olarak para akışınızdan aldığı bilgi ile ücretsiz sunduğu çevrimiçi bütçeleme araçlarını kullanabilirsiniz. Yani etkili bir şekilde para biriktirebilmeniz için uygun olan tüm araçları kullanmalısınız..

 

Rakamları çıkardığıınzda, eğer kazandığınızdan çok harcadığınızı farkediyorsanız, nerelerde tasarruf etmeniz gerektiği üzerinde çalışabilirsiniz. Ve ne çok iyi olurdu biliyor musunuz? İçtiğininiz o pahalı sigaraları bırakarak hemen para biriktirmeye başlayabilmeniz!

 

 

Tasarruf yapabileceğiniz bir çok başka yol var! Yemeğinizi evde hazırlayabilir, daha ucuz telefon servisine veya paket seçeneğine geçebilirsiniz, sık sık kullanmadığınız spor salonu üyeliğinizi, Netflix üyeliğiniz ve daha da fazlasını iptal edebilirsiniz. Harcamalarınıza bakın ve nerelere gereksiz paralar harcandığını görün. Fedakarlık yapmak da başarınız için büyük bir faktör.

 

Bir ayda neler aldığınızı yazabileceğiniz bir harcama günlüğü tutmanızı öneriyorum. Eğer harcamalarınızı genellikle banka kartınız ile yapıyorsanız, geçmiş ayın harcamalarına bakın ve paranızın nerelere gittiği üzerinde düzenlemeler yapın. Nelerden fedakarlık edebileceğinizi, değiştirebileceğinizi veya alternatife yönelebileceğinizi görün.

 

Beraber Yapın

Bütçe planlamanızı; ailenizdeki bireylerle veya sevgilinizle yapın. Hep birlikte oturun ve bağlı kalabileceğiniz bir plan yapın. Ne kadar para harcamanın uygun olduğu üzerine görüş alışverişi yapın ve paranın gerçekten nereye harcanması gerektiği ile ilgili aynı fikirde olun.

 

Bazen ‘Hayır’ diyebilirsiniz. Eğer ‘Hayır, bugün olmaz’ diyemediğiniz için her ay parasız kalıyorsanız, tüm bu bütçeleme egzersizleri size göre değil. Her şey fedakarlık yapmakla ilgilidir! Eğer kızınızın 10 tane ayakkabısı var ve koleksiyonuna bir tane daha ayakkabı eklemek istiyorsa cevap kesin bir şekilde “Hayır!” olmalı. Çünkü ailenizin hayali olan New York’ta kış tatili, herkes için daha önemli ve faydalıdır.

 

Daha iyisi için veya gelecekte daha çok ihtiyaç duyulacak hedefler için, bazı şeylerden vazgeçmek, heyecan ve çabaya değecektir.

 

Bütçe notlarınızın takibini yapmak ise bir sonraki büyük görev. Eğer her ay harcamalarınızın takibini yapabilirseniz, daha da tasarruf edebileceğiniz yeni harika yollar keşfedebilirsiniz. Neden mi? Biriktirebildiğiniz her lira sizi daha ileriye götürerek harcamalarınızda daha doğru kararlar almanızı sağlayabilir, hatta para biriktirebilme hedefinizi gerçekleştirebilir.

 

illustration1

 

Geleceğinizi Biriktirme

Ne için para biriktirmek istiyorsunuz? En başında hedefinizi tanımlarsanız ona daha hızlı ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Bir kalem alın ve hedefinizi yazın. Dijital devrime ait olan insanlar da akıllı cihazlarını kullanabilir veya Excelde not tutabilirler.

 

Eğer bütçeleme sizin için yeni bir disiplinse, kendinize daha kısa zaman diliminde ulaşabileceğiniz hedefler belirleyin. Örneğin, yaz geldi ve gözleriniz güneş ışığına karşı hassas olduğu için yeni bir güneş gözlüğü almak gibi. Artı geçen yaz üzerine oturduğunuz için eski gözlüğünüz kırılmıştı. Başlangıç aşamasında ve küçük hırsları olan biriyseniz bu, para biriktirebilmeniz için çok iyi bir neden.

 

Eğer henüz farkına varmadıysanız etkili bir birikim oluşturmak için, paranızı uzun bir müddet biriktirmelisiniz. Eğer piyangoyu kazanmadıysanız, para ağacı ne yazık ki siz uykudayken büyümüyor. Zor günler için bile biriktiriyor olsanız, hedef miktarınızı belirleyerek başarılı olmanız daha olası.

 

Biriktirmeniz gereken miktar, hedeflediğiniz rakam ile de ilgilidir. Ay sonunda ne kadar fazla paranız kaldığına bakmalı ve hedefinize ne kadar çabuk ulaşmak istediğinizi belirlemelisiniz.

 

Bir örnek vermek gerekirse, 1000 TL lik bir laptop için para biriktirmeniz gerekiyor diyelim, beş ay boyunca 200TL biriktirmeyi hedeflemelisiniz veya on ay boyunca 100 TL biriktirerek hakettiğiniz bir hediye ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu ne kadar miktar ve ne kadar süre boyunca biriktirebileceğiniz arasındaki dengedir.

 

Eğer para biriktirmek konusunda ciddiyseniz, bankanıza giderek birikim hesabı açtırmalısınız. Böylelikle harcayabileceğiniz ve biriktirmeniz gereken miktarı ayırabilirsiniz. Birikim hesabınıza her ay düzenli bir ödeme ayarlayabilirsiniz. Bu da her ay boyunca zorluklar çekerek kazandığınız paranın, harcamanız için sizi cezbedmeden önce düzenli olarak kenara koyabilmeniz anlamına geliyor.

 

[include-page id=’18540′]

 

Şimdi para biriktirmenin en eğlenceli ve ilginç yolu olan ‘Fiyat Karşılaştırması’na bakalım istiyorum. Bunu alabileceğiniz her hizmet veya ürün için uygulayamayabilirsiniz, fakat fiyatları karşılaştırarak, veya pazarlık yaparak size en uygun hale getirebilirsiniz.

 

Neden pazardan veya manavdan 3 liraya alabileceğiniz bir marul için bir süpermarkete 7 lira ödeyesiniz ki? Önemli olan attığınız en küçük adım size yardımcı oluyor ve şimdi biriktirdiğiniz her lira, gelecek için birikmiş bir servettir. Sigara içmek gibi pahalı bir alışkanlık gibi.

 

illustration2

 

Şimdi de sigara içmenin size yaratacağı maliyeti hesaplayalım. Eğer günde bir paket içiyorsanız, günde yaklaşık 10 TL sigaraya harcıyorsunuz (markaya göre değişir), bu da yılda 3650 TL ediyor. Bu kadar para ile birçok şey yapabilirsiniz. Örneğin yılda 1 kere tatile gidebilir, ev ve arabakredinizin bir taksitini ödeyebilir, Cloudnames’de Web tasarım servislerinden yararlanarak işinizin çevrimiçi para kazanması için doğru yolda olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Paranızı biriktirmek size büyük fırsatlar verir ve sigara gibi bir harcamayı kesmek de size müthiş bir geri dönüş sağlayabilir!

 

Kredilerin Geri Ödenmesi

Kişilerin kredi kartı kullanması veya banka kredisi çekmeleri günümüzde çok sık gördüğümüz bir olay. Zor bir durumla karşılaştığımızda en kolay çözümü ararız, işte bu yüzden paranızı uzun vadede doğru yönetmenin en iyi yolu bir bütçe planına sahip olmaktır. Eğer bütçenizi günlük olarak yönetebilirseniz, sonunda borç yükünün altına girmek durumunda kalmazsınız.

 

Eğer ödediğiniz bir krediniz varsa ya da kredi kartı borcunuz varsa, öncelikle faiz yükünü arttırmaması için borcunuzu gününde ödemelisiniz. Bu yapılacaklar listenizin en üstünde olmalıdır. Bankanızla aranızdaki hukuki anlaşmayı bozmamaya özen gösterin.Unutmayın ki tasarruf yapmanın en iyi yolu, zorunlu olmayan harcamalarınızdan kısıp, paranızı daha zaruri harcamalarınıza yönlendirmenizdir. Bu yüzden kendinizi ihtiyacınızın dışında borçlandırmayın.

 

Eğer başınız borçlarınızla ciddi anlamda derde girdiyse, bu noktada size profesyonel bir danışmana uğramanızı önerebiliriz. Bu tarz durumlardan kurtulmak gerçekten zor, ayrıca insanı ciddi derecede stres altına sokuyor. Bu yüzden işin uzmanı biriyle konuşmak, gemiyi yeniden doğru rotaya sokmaya yardımcı olabilir.

 


Verimli bir bütçe planının nasıl yapıldığını öğrendiğinize göre; şimdi sırada bütçenizi ve hayatınızı nasıl daha iyi yönetebileceğiniz üstünde düşünmenizin vakti gelmiş demektir. Daha detaylı bilgileri ve size özel sunulan şartları öğrenmek için bankanızın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ama öncelikle tabiki kendi finansal planınızı oluşturmalısınız.

 

Benzer yöntemleri işletmenizin bütçesini oluştururken de kullanabilirsiniz. Eğer bir girişimseniz giderlerinizi iyi gözlemlemeli ve gereksiz harcamalarınızı kestiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca finansal durumunuzu takip etmeyi hiçbir zaman sonlandırmayın, muhasebeciniz kayıtları tutuyor olabilir, hangi parayı nereye harcadığınızı yine sizin sorumluluğunuzdur.

 

[include-page id=’15348′]

 

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames Türkiye olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir”. Bu yüzden Dijital Dünya’da başarılı olmak adına ihtiyacınız olan her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık. Ücretsiz rehberinizi hemen şimdi bu linkten indirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve ilham verici makaleler ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Siz paranızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!