Transition-from-Wantrepreneur-to-Entrepreneurblog

Hayallerinizin Değil Gerçek Dünyanın Girişimcisi Olun

Aklınızda harika bir girişimcilik fikri var ama bir nedenden dolayı harekete geçemiyor musunuz? Hiç üzülmeyin, denizde sizin gibi çok balık var. Hatta bu türde endişelere sahip kişileri tanımlamak üzere bir terim bile kullanılmaya başlandı bile: wantrepreneur; yani girişimciliğe bir türlü adım atamayan kişi: pasif-girişimci. Eğer işe nasıl koyulacağınızı bir türlü kestiremiyorsanız, makalemizden yardım alabilirsiniz.

Liberal ekonomi politikaları sayesinde, günümüzde ekonominin kolektif kurumlara ya da kısaca devletlere olan bağımlılığı bir nebze de olsa azalmış durumda. Bu tür imkanların var olduğu bir dünyada yaşayan bizler ise serbest piyasanın gelişmesiyle artık fikirlerimizi daha kolay hayata geçirebiliyoruz. Peki ürün ya da hizmet oluşturma safhasında yeni adımların cesurca atılmasına dair var olan bu sistemsel teşvik yeterli oluyor mu?

Çok da değil. Kafasında harika fikirler bulunan ama hiç bir zaman onları hayata geçiremeyen biri ile Mark Zuckerberg arasında bir fark olmalı. Benim size gelip Facebook fikrini ben daha önce düşünmüştüm; ya da bitkileri tanıyan mobil uygulama fikri yıllar önce benim aklıma gelmişti dememin hiç bir anlamı olmayacak. Çünkü fikirden ziyade gerçekte var olan şey önemli, bir sürü olanak var ama sen bu fikirleri hayata geçirebiliyor musun önemli olan bu. İşte tam da bu yüzden Mark Zuckerberg, diğerlerinden ayrılıyor.

zuckerberg_2587413b

 

Günümüzde bu durumla ilintili pasif girişimcilik (wantrepreneur) adlı bir terim yaygınlaşmaya başladı. Girişimci olmak isteyen ya da bir işletme açmak isteyen fakat bir türlü bu sürece başlayamayan insanlar için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor.

Çoğu pasif girişimci, bu girişimcilik sürecinin gerçekliğinin ve ne kadar mücadele gerektiğinin, daha da önemlisi bu süreçlerin kişiden kişiye değişebileceğinin farkında değil gibi gözüküyor. Örneğin bazıları bu yolculuğa yavaş adımlarla başlar; hayallerinin varlığını daha okul yıllarında farkındadır – bu adamlar işletme dalında diploma almak adına yıllarını da harcarlar! Bazıları ise daha lise eğitimine başlamadan yola koyulma cesaretini gösterebilir!

Peki bahsedilen bu yolculuk tam olarak nedir? Mücadele isteyen bu süreç dahilinde ne tür adımlar atmamız doğru olur?

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da sorularınızı doğrudan [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz. İletişim bilgilerinizi aşağıya bırakırsanız eğer, size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

Doğru fikri bulmak

İşletmeniz için en uygun fikri bulmak kendi başına bir süreç ister. Öncelikle iş hayatınızın nasıl kendini idame etmesini istediğinize dair bir karar vermeniz gerekiyor. Kendinize dönüp bir sorun; iş hayatınızda aktif ya da spontane bir hayat mı sürdürmek istiyorsunuz, yoksa rutine koyulmuş bir iş hayatı mı? ya da Yepyeni bir ürün mü piyasaya sürmek istiyorsunuz, yoksa sadece satış mı yapmak tercihiniz olur?

Tüm bu soruları cevapladığınızdan ve seçmeyi düşündüğünüz iş alanının günlük rutinlerine karakterinizin uygun olup olmadığını keşfetmeniz gerekiyor. Unutmayın, girişiminizin ilk evrelerinde tüm işe koşturan siz olacaksınız: hem pazarlama müdürü, hem satış personeli, yönetici siz olacak ve hatta zamanınızın çoğunu muhasebe işlerine harcayacaksınız. Yoksa sırf pasta börek yapmayı seviyorsunuz diye pastane açıp, günün sonunda hiç mutfağa zaman ayıramadığınıza dair hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

 

multitasking_woman_at_office_980x510

 

İş ‘O’ fikri bulmaya geldiğinde; “İnsanların ihtiyaçlarına ve piyasada hala neyin eksik olduğuna kulak vermelisiniz” diyor Def Jam’in kurucusu Russell Simmons. Kim olduğunuzu, nerede yaşadığınızı iyi öğrenin. Etrafınızdakilerin nelere ihtiyacı olduğunu belirleyebilmek adına iyi bir gözlemci olmanız gerekiyor.

Bu gereksinimleri keşfettikten sonra, elinizdeki fikirler arasından seçim yapmanın zamanı geldi demektir. Fakat bu fikir bulma sürecinde gereğinden fazla takılıp kalmamanıza dair sizi uyarmak isteriz. Sonuç olarak, halihazırda popüler olan bir işin üzerine daha fazla giderek siz de harikalar yaratabilirsiniz!

Steve Jobs’a bir bakın örneğin, o eski telefonlarımızı alıp günümüzde çığır açmadı mı? Peki bunu nasıl başardı? Çünkü Steve Jobs ve ekibi, var olan bu ürünlerde neyin eksik olduğunu fark edebilmişti. Bu yüzden halihazırda başarılı olan bir işletmenin başarı sürecini iyi değerlendirerek eksik olanları tamamlamaya odaklanabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da sorularınızı doğrudan [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz. İletişim bilgilerinizi aşağıya bırakırsanız eğer, size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

Endişelenmekten vazgeçin

mcdonaldsDüzenli bir işten yoksun olmak, durmadan maliyet için endişelenmek ve en önemlisi başarısızlık korkusu sizi zorlayacaktır. Fakat McDonalds’ın kurucusu Ray Kroc’ın da dediği gibi: “Risk seven bir yapınız bulunmuyorsa, iş hayatından defolun gidin!”

Çünkü bu yolculuğun olmazsa olmazı zaten doğru zamanda ve doğru şekilde risk almaktır. Tüm bu zorluklar, risk alma teşebbüsünü de beraberinde getirecektir. Zaten tam da bu yüzden girişimciler hiç bir zaman başarısızlıklarının kendilerini esir almalarına izin vermezlerken pasif girişimcilerin kolaylıkla cesareti kırılır.

Örneğin “Angry Birds” Ravio’nun 52. girişiminden sonra piyasaya sürüldüğünü biliyor muydunuz? Lansman gösteriminde oyun, beklenilenin çok da altına bir satış gerçekleştirdi. Fakat daha sonra 2010 yılında Angry Birds’ün UK App Store’a yerleşmesiyle çarpıcı bir şekilde satış sıralamalarında ilk sıralara yerleşti ve 275 gün kadar da bu sırayı korumaya devam etti!

Pasif girişimci ile gerçek bir girişimci arasındaki diğer bir ayırt edici özellik de pasif girişimcinin mükemmel fikir bulmaya odaklanıp burada takılıp kalmasıdır. Bu da, hiç görülmemiş bir fikri hayata geçirmek adına gereğinden fazla efor ve zaman kaybına neden olur. Onun yerineyse, var olan bir sorunu tanıyabilmek ve bu sorun ya da eksiklik üzerinden bir fikir listesi seçimi yapmak bu noktada sizin için daha verimli bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Tüm bunların yanında siz hangi ürünün ya da hizmetin hedeflediğiniz, elinizdeki ürün fikrinin hedef kitlenizde bir işe yarayıp yaramayacağını keşfetmede pazar araştırmalarından ziyade, bir müşterinin ilk elden gelen bir tüketici deneyiminden daha iyi bir yol düşünülemez. Tüm evrenin en iyi ürününe sahip olsanız dahi, bir girişimci olarak başarılı olacağınız anlamına gelmez. Pazarlamanın da en az elinizdeki ürünün kalitesi kadar önemlidir. Pazarlama stratejilerinin arzulanan hedeflere ulaşabilmesi için, ürün ya da hizmetlerinizi geliştirmenizde size yardımcı olacak geri bildirimleri elde etmeniz için potansiyel müşterilerinizle ya da var olan müşterilerinizle devamlı olarak etkileşimde olmanız gerekmektedir.

 

tonyAraştırma ve Deneyim


Beşten fazla sayıda start up bulun ve bunların zaman içerisinde geçirdiği süreci inceleyin. Böylelikle siz de aynı yola koyulduğunuzda hangi adımları atacağınızı kestirebilirsiniz. Para almadan da bir müddet bu girişimlerden birine yardımcı olmayı deneyebilirsiniz. Gönüllülük esasında bir anlaşma olacaktır belki başlangıçta, fakat başkalarının hataları, deneyimleri ve gelişimini bizzat gözlemleyeceğiniz harika bir fırsat da yakalamış olacaksınız. Bir anda şirket kurmak yerine bu hayatın zorluklarını bizzat deneyimleme imkanı için bir süre şirket deneyimi elde edebilirsiniz.

illus
Fakat unutmayın; sırf diğerleri benzer ürün ya da hizmetleri sunuyor diye kendi işletme modelinizin kötü bir fikir olduğu anlamına gelmiyor.

 

Çoğu start up dahil oldukları pazarı yerle bir etmeye yetebiliyor – Uber, Airbnb ve hatta Google’a bir bakın örneğin. Bu şirketler, var olan rakip oyunculara rağmen görünürlük elde edebilmiş başarılı şirketler haline gelebildiler. Rakiplerinizin kim olduğunu ve işlerini nasıl yürüttüklerini iyi gözlemleyebilmek bazen kendi ürün ve hizmetlerinizi geliştirmek için size fikir sağlayabilir.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da sorularınızı doğrudan [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz. İletişim bilgilerinizi aşağıya bırakırsanız eğer, size anında dönüş yapabiliriz.

 

 

Fikrinizi bir sonraki aşamaya götürün

guykawasakiNe kadar küçük bir adım olursa olsun harekete geçme zamanı geldiğinde tüm girişimciler derhal işe koyulurken pasif girişimciler küçük bir zorlukta işe koyulmamak için bahane ararlar. Bu yüzden, hazır hissedip hissetmemenize bakmaksızın – ki hiç bir zaman hazır hissetmeyeceksiniz – bilgi yoğunluğu ile sıkışıp kalmamanız ve sadece harekete geçerek edinebileceğiniz bilgi ve deneyimleri şansının her zaman farkında olmanızı tavsiye ediyoruz.

Start up’ınız için hayalinizdeki ekibi kurarak işe başlayın. Deneme aşamalarında ise sosyal medyadan yardım alın. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları araştırmalar için kullanabilirsiniz. 2011 yılında örneğin Walmart Cake Pops diye bilinen lolipop şeklinde kek yapım aletini satışa sürmeyi planlıyordu, ve bunun için WalmartLabs ekibi talep karşılaştırması yapmak üzere sosyal ağ chat odalarından yardım almaya koyuldu. Ekip bu cake-pop pişirme mutfak aletini, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarından gelen etkileşim verilerinden ve müşteri talepleri doğrultusunda yeniden şekillendirerek piyasaya sürdü.

Cloudnames’in arkasındaki ekip de yıllar içerisinde 50 farklı start up kurmuş ve yüzlerce yeni ürün piyasaya sürdü. Pazarda bir talebin olup olmadığını deneme imkanı olmadan ancak yüksek meblağlarda yatırım yaparak yeni bir ürün piyasaya sürebileceğiniz zamanlardan geçmiştik.

Neyse ki bu günler geride kaldı; günümüzde girişimciler üretim sürecine yatırım yapmadan önce gerçek müşteriler ile bir deneme sürüşü gerçekleştirebiliyor. Sürecin en erken safhalarında bile müşterilerle etkileşime geçerek minimum yatırım ve risk oranı ile işletme fikrinizin değerini bir üst aşamaya geçirebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da sorularınızı doğrudan [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz. İletişim bilgilerinizi aşağıya bırakırsanız eğer, size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18525′]

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Siz de Sosyal Medyayı pazarlama için kullanıyor musunuz? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!