Yeni Medya İşletmecilere Neler Öğretti

Dijitalleşme bize Neler Öğretti?

Dijitalleşme ile Cloudnames olarak çok kısa zaman içerisinde ürün ve hizmetlerimizi kaydadeğer oranda geliştirmeyi başardık. Son teknoloji ürünü web barındırma hizmetleri sunan bir firmadan, internet dünyasının tam teşekküllü bir dijital temsilcisine dönüştük. İşte bu dönüşümün hikayesi!

Cloudnames olarak web tasarımı, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve dijital pazarlama gibi ürünleri sunduğumuz hizmetler arasına ekledik çünkü her geçen gün daha fazla şirketin dijital devrime katıldığına şahit oluyoruz. Eğer bir işletme sahibiyseniz ya da işletme sahibi adayıysanız, dijital dünya da en iyi şekilde varolmayı istemek üzerine düşünmeye başlamalısınız!

Eğer dükkanınızı hala dijital dünyaya taşımayı düşünmediyseniz, içinizdeki dijital girişimciyi serbest bırakmanız için sizi acele ettirmeliyiz. Kendinize şu soruyu sorun: İnternet üzerinden alışveriş yapan kaç kişi tanıyorum? Bir ürün almadan önce kaç kere google’da arama yaptım? İnternet üzerinde markalarla etkileşime giren kaç insan tanıyorum? Çok değil mi? Cevabınız bu işte!

 

Müşterileriniz ürün/hizmetinizi internet üzerinden bulabilmeli ve satın alabilmeli.
Müşterileriniz ürün/hizmetinizi internet üzerinden bulabilmeli ve satın alabilmeli.

Kendinizi inkar içerisinde yaşamaktan alıkoymalısınız, dijital çağ ile birlikte insanlar değişiyor, hangi sektörde olduğunuzun bir önemi yok, sunduğunuz ürün ve hizmetler için çevrimiçi varlığınızı inşa etmeniz gerekiyor. Böylece rahatlıkla erişilebilir olmanın ve iyi tanımanın bütün nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

[include-page id=’18540′]

Tarihe bakarsak, endüstri devriminin bazı insanların çok zengin olmasını sağlarken, işlerini makinelere kaptıran insanlarınsa ekonomik anlamda çok zorluk çekmesine sebep olduğunu görürüz. Bugün ürün geliştirmek ve üretmek için çok daha verimli yöntemlerimiz var ancak maalesef bu fırsatlardan herkes eşit olarak yararlanamıyor.

Bu durumun gerçek kazananları gelişen teknolojiden faydalanıp yeni ürünler, çözümler ve hizmetler üreten girişimciler oldu. Kazananların arasına siz de katılmalısınız, şu anda tüketim akımı için en iyi platform dijital dünya.

Bir girişim,marka ya da işletmeyseniz değişimin içinde, değişim çok karmaşık hale gelmeden ya da çok pahalı hale gelmeden, yer almayı düşünmeniz gerekiyor. Sosyal medya pazarlamasının oldukça faydalı ama bir o kadar da karmaşık ve hızlı geliştiğinin farkında olmanız lazım.

İnternet, sosyal medya ve diğer sosyal ağ siteleri medya sektörünü ciddi anlamda sarstı. Dijitalleşme, alternatif sunduğundan dolayı reklam, haber dağıtımı ve eğlence bazında gazetelere, dergilere, radyo ve TV istasyonlarına meydan okuyor. Ayrıca reklam bütçesi açısından da meydan okuyor dijitalleşme medya sektörüne.Ücretsiz sosyal medya pazarlama rehberimiz indirmek için buraya tıklayın!

Toplum ve çevrimiçi müşteriler/tüketiciler arasında açık bir ilişki var. Bu dijital ilişki ihtiyaçları karşılama, tatmin edici deneyim ve hizmet, ürünlerin nasıl kullanılacağı da dahil buna, fikirleri etrafında kurulmuş durumda.

[include-page id=’18540′]

Müşterilerin İhtiyaçlarını Karşılamak

Müşteri mutluluğu, müşterinin internet üzerinde işletmenize ne kadar gelir sağlayacağını belirleyen en büyük etkenlerden biri, dolayısıyla her müşteri ya da fırsat oldukça hayati öneme sahip. En iyi yol müşterinin ihtiyaçlarına odaklanmak ve daha iyi hizmetler sunabilmek için farklı metodlar oluşturmak.

Sosyal medya pazarlaması müşterilerinizle iletişim kurmanın en ideal yolu. Bunun için kitlenizle etkileşime girebileceğiniz içerikler üretmeniz gerekiyor. İçerik pazarlaması; müşteri kitlenizin ilgisini çekecek, kitleniz için değer üretecek, kitlenizle alakalı ve kitlenizin kullanabileceği içerikleri oluşturup paylaşarak marka ve müşteri güveni inşa etmektir. İçerik pazarlamasının nihai hedefi müşteriyi satın almak için harekete geçirmektir.

Sosyal medya üzerinde var olmanın amacı markanızın olabildiğince çok insana ( potansiyel müşteriye) ulaşabilmesini sağlamaktır. Çevrim içi topluluklar ve iyi ilişkiler kurmak için vakit harcamak şirketinize muazzam değer katacaktır.

Cloudnames’de ziyaretçilerinize ve müşterilerinize unutamayacakları bir deneyim sunmak ilerlemenin anahtarı olduğuna inanıyoruz. Bunu başarmak kolay değil ancak etkili şekilde bağlantı kurmaya başladığınız da insanların hafızalarında markanızla yer etmeye başlayacaksınız.

Müşterilerinizi gerçekten dinleme özelliği, müşterilerinizin ihtiyaçlarına dikkat ettiğiniz anlamına gelir. Problemlerini dile getiriş şekillerine dikkat edin. Ayrıca cevaplarınız otomatikleşmiş cevaplar yerine konuşmaya dahil olduğunuz cevaplar verirseniz, müşterilerinizle başarılı ilişkiler kurma şansınızı arttırır.

 

Apple youtube kanalında 3 milyonun üzerinde takipçi var.
Apple youtube kanalında 3 milyonun üzerinde takipçi var.

 

YouTube örneğini ele alalım, her geçen gün daha fazla kullanıcı tavsiye, ürün detayları, ürün incelemeleri ve öğretici videolar için popüler video paylaşım platformuna başvuruyor. Apple’ın YouTube kanalının 3 milyonun üzerinde takipçisi var.

Dijital devrim bilgiyi kolayca aktarabilmemizi sağladı, bu avantajdan oldukça faydalanıyoruz; geçmişte bilgiye ulaşması oldukça zordu şimdiyse istediğimiz bilgiye anında erişebiliyoruz.

 

Cloudnames’de potansiye müşterilere ulaşıp sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanın yolunun blog sayfasından geçtiğine inanıyoruz. Blog potansiyel ve mevcut müşterilerle internet siteniz üzerinde sağlam bir ilişki kurma fırsatını sunuyor.

Blog bazen, çevrimiçi günlük olarak tanımlanıyor, bu tanım doğru ancak blog sayfanızı ürün ve hizmetlerinizle ilgili değerli içerikler paylaşarak dönüştürebilirsiniz. Böylece içerikleriniz sayısız insana ulaşır.

Mumsnet Birleşik Krallığın ebeveynler için olan en büyük internet sitelerinden biri. Forumlarında kullanıcılar ebeveynlikle ilgili tavsiyelerini ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşıyorlar, ürün incelemeleri ve daha pek çok benzeri içeriği barındırıyor içinde. Bu topluluk “üyeleri için çok aktif, çok hırslı ve çok önemli” şeklinde tanımlanıyor. Mumsnet bloğu o kadar meşhur ki, iki başbakanla röportaj yaptılar ve haliyle diğer şirketler bu ilgiye imreniyor.

 

Mumsnet en çok trafik çeken bloglardan biri.
Mumsnet en çok trafik çeken bloglardan biri.

Çevrimiçi kapasite geliştikçe, dünyanın işleyişi ve iletişim kurma şekli de değişiyor. Tüketici davranışın bireysel olarak değil, kolektif olarak incelendiğini unutmayın, ürün ya da hizmet satın alırken kolektif şekilde hareket eder tüketiciler.

Pazarlamacılar kitle tüketiminin etkileyen trendleri belirlemeyi başardı, örnek vermek gerekirse satın alma işlemine bakarak dijital dünyadaki tüketici ilişkilerine dair kritik veriler toplayabiliyoruz. Yaş, cinsiyet, konum ve benzeri bilgilere göre kullanıcıların etkileşimlerini gösteren verilere bakabiliyoruz.

customer-satifaction

Müşteriler her organizasyon için çok önemlidir. Eğer müşteriler olmasaydı, malesef iş kurabileceğiniz bir sektör varolmazdı. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak her İşletmenin oldukça bariz amacıdır.

Farklı durumlarla ve insanlarla nasııl başaçıkabileceğimize dair pek çok şeyi çevrim içi müşterilerden öğrenebiliriz. Eğer müşteri sadakati ve mutluluğu üzerine odaklanmazsanız, müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Doğru hizmeti verin ve besin zincirinin tepesine doğru tırmanmaya başlayın.

Müşteri ilgisini analiz ederek müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz. Aktivitelerini takip ederek müşterielrinizin genel davranışını ya da etkilendikleri trendleri inceleyebilirsiniz. Bu bilginin amacı farklı iş modellerine uyan etkili pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

 

Yalın Girişimcilik

Geçtiğimiz yıllarda yeni girişimcilik modeli olan yalın girişimcilik çok ilgi çekti. Yalın girişimcilik deneyselciliği planlamaya, müşteri geri dönüşlerini tahminsel yaklaşıma ve yineleyen üretimi büyük projelere tercih ediyor.

Günümüzün işletme sahipleri ve girişimcileri “en yalın ve sade ürünü” geliştiriyorlar. İş modellerini, ürünlerini ve hizmetlerini müşteri geri dönüşlerine ve davranışlarına dayanarak oluşturuyolarlar. Geleneksel ticaret metodlarını, e-ticaretle birleştiriyorlar. İnternet şirketleri her geçen gün daha da popüler oluyorlar ve bunun sebebinin anlayabiliyoruz!

 

Çevrimiçi İşletmeler için E-Ticaretin Faydaları

Ürün ve hizmetlerinizi internet üzerinden satmanın en büyük avantajı düşük operasyon maliyeti. İşletmenizin internet üzerindde olması demek daha düşük genel maliyet demektir. Eğer internet üzerinden satış yapmayı tercih ederseniz; kiradan, daha çok eleman çalıştırmaktan ve basılı reklam verme masraflarından kurtulabilirsiniz.

Gene de tüketici davranışlarına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Müşterilerin %78’inin satın alma safhasında kötü hizmetten dolayı niyetlendikleri ürünü almaktan vazgeçtiğini biliyor muydunuz? İnterenette başarılı bir işletme olmak istiyorsanız, başarınızı etkileyecek durumlardan kaçınmanız gerekiyor.

Ayrıca satış fırsatlarını kaçırmamak ve promosyonların etkisini maksimuma çıkartmak için internet pazarlamacıları ve işletmeleri çevrim için satın alma sürecini çok iyi öğrenmeleri gerekiyor.

Gerekli veriler hedef marketi anlamanıza ve neye nasıl tepki vereceğini tahmin etmenize yardımcı olacaktır, ayrıca girişimlerin ve oturmuş işletmelerin kendilerini daha iyi konumlandırıp daha iyi sonuçlar almalarını sağlayacaktır.

Dijital devrimin bizi nereye götüreceğini kimse bilmiyor. Bazıları dijital şehirlere, ekonomilere ve toplumlara doğru ilerlediğimizi savunuyor, ancak önemli olan işletmenizin nerede durduğunu bütün bu ilerleme olurken.

Eğer bir işletme sahibiyseniz, dijital Dünya'ya bir an önce adım atmalısınız
Eğer bir işletme sahibiyseniz, dijital Dünya’ya bir an önce adım atmalısınız

Sosyal Medyanın İşletmelere Hediyesi

Google, Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer sosyal medya kanalları işletmelerin yararlanabileceği, işletmelerin daha aktif ve üretken olmalarını sağlayan reklam hizmetleri geliştirdiler. Dijital pazarlamanın işletme sahiplerine hediyeleri;

  • Sadık müşterilerle etkileşime girmek
  • Marka farkındaığı yaratmak
  • Müşteri adaylarını fırsata dönüştürmek
  • Müşteri geri bildirimi almak
  • Ürün ve hizmetler geliştirmek
  • İşletmenizin gelirini arttırmak ve daha niceleri

[include-page id=’18525′]

Çevrimiçi pazarlamanın amacı müşteriye direkt olarak satış yapmaktan ziyade ürününüzü alma fikrini vermektir. Tüketici alışkanlıklarından elde edeceğiniz veri ile satış konuşmasına gerek duymadan, etkili şekilde ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz.

Eğer işletmeniz çoktan çevrimiçi dünyadaysa, müşteriler size gelecektir (eğer dijital pazarlamanızı düzgün yaparsanız!). Marka farkındalığı yaratmak, ilgi çekmek ve aday müşterileri müşteriye dönüştürerek satış yapmak şeklinde işler bu süreç. Dolayısıyla, pazar araştırması müşterilerin istediği ürünü ürettiğinizden emin olmak için ya da yol haritanızı netleştirebilmek için kritik bir öneme sahip.

 

Dijital pazarları araştırmak, ürününüzü veya hizmetinizi geliştirmenize yardımcı olur.
Dijital pazarları araştırmak, ürününüzü veya hizmetinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Buradaki kritik soru hangi sonuçları görmek istediğiniz ve kendinize ulaşılabilir hedefler koymanız. Bu süreçte gerçekçi olmanız gerekiyor. Pek çoğumuz anında popüler olmak istiyoruz, ancak bu iş için fazlasıyla zaman harcamanız gerekiyor, en nihayetinde işletmeniniz internette başarılı olabilmesi için ne kadar bütçe ayırabildiğinize bakıyor alacağınız sonuç.

 

Dijitalleşme İşletmeler için İyidir

Dönüşüm geçiren her işletme sahibi, değişime karşı savunmasız hisseder kendini, Cloudnames olarak sizi rahatlatmak ve size anlaşılabilir faydalı bilgiler sunmak için burdayız. Hatta bu süreç içerisinde en iyi ve destek ve hizmeti sunmak istiyoruz size.

İnternet kullanıcırları internet üzerinde düzenli olarak ürün ve hizmetleri araştırıyor, hatta internetten alışveriş yapanların %62’si marka bağlılığına sahip. Bu yüzden dijital dünyada var olmanızın müşterilerin sizi bulmaların yardımcı olacığına ve düzenli müşterileriniz olacaklarına inanıyoruz. Memnun müşteriler genellikle sizinle çalışmaya devam ederler.
Potansiyel müşteriler bir ürünü ya da hizmeti satın almadan önce hatta işletmeyle iletişime geçmeden önce işletmeyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterler, araştırmalar kullanıcıların %89’unun bir ürünü dükkandan satın almadan önce internette araştırma yaptığını gösteriyor, dolayısıyla ürün ve hizmetler hakkında bilgi veren bir internet sitesi sahibi olmak oldukça faydalı olacaktır. Bütün olay güven inşa etmek.

Eğer dijital işletme yolculuğuna çıkma vaktinizin geldiğini düşünüyorsanız, modern ,mobil dostu, sosyal medya entegrasyonu olan ve müşteri destek platformuna sahip bir siteyle başlamanız gerekiyor. İşletme hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır böyle bir internet sitesi.

 

Mobil Dostu musunuz?

Unutmayın, mobil dostu demek internet sitenizin mobil cihazlardan erişilebilir olmasıdır. Mobil dostu olması internet sitenizin iş modeline etkisi çok büyük olacaktır. İnternet trafiğinin %60’ı mobil cihazlardan gelmekte ve bu sayı her geçen gün artmakta çünkü daha fazla insan akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazları günlük hayatlarında kullanıyor.

 

Tüketicilerin %96'sı bir ürün satın almadan önce internette araştırma yapıyor.
Tüketicilerin %96’sı bir ürün satın almadan önce internette araştırma yapıyor.

Mobil pazarlamanın önemli olup olmadığı artık bir soru değil, mobil pazarlama çok önemli artık. Tamamen mobil bir girişim olmayı hedeflemelisiniz. Akıllı telefon kullanıcılarının %96’sı cihazları için ürün ve hizmetleri araştırıyor, %90’nı eyleme geçiyor. İnternet dükkanınız mobil dostu ve bilgi verme odaklıysa bu iyi haber demektir.

[include-page id=’18540′]

İnternet sitenize dünyanın her köşesinden müşteri çekebilirsiniz, eşsiz olmak satış noktanız olmalı, internet üzerinden satış yapmanın en iyi tarafı dünyanın her yerine ürün ve hizmetlerinizi istediğiniz para biriminde satabilirsiniz. Müşterileriniz çok çeşitli olacak bundan emin olabilirsiniz, farklı ülkelerden gelen müşteriler çevrimiçi işletmenizin gelirini stabil hale getirecek demektir.

Bir ülke ekonomik durumundan dolayı daha az harcarken, diğer ülkelerdeki müşterileriniz hala harcamaya devam edecektir. Hedef müşteri kitleniz çok geniş ya da spesifik olabilir, müşteri segmentinizi iş sektörünüze göre tanımlayabilirsiniz. Genellikle bir sınır yoktur, en basit şekilde ne sattığınız ve kime satmak istediğiniz sorularının cevabıdır.

 

 

Son Tahlil

Endstüri her geçen gün daha fazla bilgi odaklı hale geliyor, işletmelerin başarılı olması için kullanılan geneleksek metodların her geçen gün geçersiz kaldığı anlamına gelmekte bu. Facebook’un sahibi ve kurucusu Mark Zuckerberg ve milyonlarca tekno girişim, deneyimsiz bir grup insanın limitli kapitalle dijital ekonomide büyük ölçekli başarı elde edebileceğini kanıtlayan örnekler.

Bu durumun iyi tarafı dijitalleşen dünyada, geleneksel ekonomide hayal dahi edilemeyen şeyler atık yapılması mümkün şeyler. Artık pek çok başarı hikayesi, geleneksel ekonomide ayakta durma şansı bile elde edemeyecek insanlara ait.

 

Mark Zuckerberg startup'ların dijitalleşerek Dünya'yı değiştirebileceğinin en büyük örneği.
Mark Zuckerberg startup’ların dijitalleşerek Dünya’yı değiştirebileceğinin en büyük örneği.

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin!

[include-page id=’18540′]

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Girişimcilik ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin? Sizin dijital dünyadan edindiğiniz tecrübeler neler? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!