Girişimcilik Çağında Liderlik

Girişimcilik Çağında Liderlik

Girişimlerin egemen olduğu bir dönemdeyiz. Pazardaki tüm zorluklara rağmen hergün yeni bir girişim fikri piyasaya sürülüyor. Fakat asıl zorluk, girişimin nasıl doğru yönetileceği ile ilgilidir. Rekabetin acımasızlığı, liderlik ve yönetim paradigmalarını kaçınılmaz olarak değiştirmekte.

Kurumsal şirketlerde her bir departmanın doğru çalıştığından sorumlu bir çok yönetici bulunuyor. Bu yöneticilerin sorumlu olduğu departmanlardan birinin zayıf bir performans sergilemesi üzerine yönetim değişikliğine gidilerek rahatlıkla çözülebilir problem. Her zaman başka birini bu göreve atayabilir ya da yeni birisini işe alabilirsiniz. Kurumsal şirketlerin hepsinde şirketin geleceğini şekillendiren lider kadrosu bulunuyor.

Girişimcilikte, departmanlar için yönetici işe almak gibi lüksleriniz çoğu zaman bulunmuyor. Aynı şekilde, departmanlarınız çoğu zaman tek kişilik ordulardan oluşuyor.

Bir CEO olarak liderlik etmeniz gerekmektedir. Birliklerinize bir çeşit ilham kaynağı olmanın yanında performans ya da işlerin yürütülmesinde göz kulak olan bir yöneticiliğe bürünmeniz gerekmektedir.

Bu gereklilik, girişimci CEO’ları geniş bir perspektiften bakmaya zorladı ve işletmenin nasıl yönetilmesi gerektiği üzerine oluşturulan paradigmaları değişime uğrattı. Her gün başka bir girişimcilik başarısının haberini okuyoruz. Bu hikayelerin özü, liderlerin her gün devlere meydan okudukları maceralarında nasıl manevra yaptıkları ve başarılı oldukları üzerinedir.

[include-page id=’18540′]

 

Nizami ve Gayri Nizami Kuvvetler

Nizami kuvvetler düzenli ordudur. Emir komuta zinciri vadır ve astlar üstlerinin emirlerine uymakla mükelleftir. Diğer yandan, gayri nizami kuvvetler birbirinden bağımsız gruplardan oluşur ve birleşik bir komuta yapısı yoktur; kısaca emir komuta zinciri yoktur.

Girişimcilikte emir komuta zinciri ya da liderlik üzerine farklı yaklaşımlar bulunuyor. Birbirinden farklı argümanlar birbirleriyle çatışma halinde; bazıları güçlü ve etkileyici bir liderlik vasfının gerekliliğini vurgularken, diğerleri girişimcilik için komünal bir ortamın daha etkili olduğunu savunuyor.

Unutmayın ki “lider olmak için 5 adım” şeklinde bir rehber yoktur. Başarılı girişimcilerin deneyimi size çok kıymetli bilgiler sağlar, fakat eninde sonunda kendi yol haritanızı belirlemeniz gerekmektedir.

Girişte de belirtildiği üzere, ikisinin var olduğu bir kombinasyon bir çeşit gerekliliktir diyebiliriz. Pozisyonların ve rütbelerin inşaa edilmiş kavramlar olduğunu unutmayın. Yüksek rütbeli komutan olmanız sizi lider yapmaz. Tarih, beceriksiz ve liderlik edemediği için görevden alınmış yüksek rütbeli komutanlarla doludur.

 

Bilgisayar oyunu oynamak ya da hendek kazmak

Liderlik için “bilgisayar oyunu oynamak” ve “hendek kazmak” gibi metaforları kullanıyoruz. Bilgisayar oyunlarında kişisel performansınızın önemli olduğu, karmaşık problemleri çözüp ve daima değişen bir ortamda karşınıza çıkan zorluklarla baş edersiniz.

Hendek kazmak ise bunun tam tersidir, herhangi karmaşık bir sorunla karşı karşıya kalmadan sınırlı olan kaynağı verimli kullanarak, etkili bir takım çalışmasıyla bir sonuca ulaşmanız gerekir.

Girişiminiz bir süre sonra, tarzınızı değiştirmeye sizi zorlayacaktır. Girişimin ilk evreleri bilgisayar oyunu oynamak gibidir. Bireysel eforlar ve sahip olduğunuz yetenekler b büyük fark yaratmanızı sağlayacaktır. Elbette ki girişimciliğin ilk evreleri için bu bir sorun teşkil etmez. Hatta aslında bu yaklaşım Yalın Girişimcilik terimiyle örtüşmektedir.

Yalın Girşimcilik, bir girişimci olarak göz ardı etmemeniz gereken önemli bir terimdir. www.theleanstartup.com, web sitesine göre Yalın Girişimciliğin terim anlamı: “Girişimcilik, girişimcilikleri yaratma ve yönetme adına bilimsel bir yaklaşım ve müşterilerin ellerine arzu edilen ürünleri hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.”

Yalın Girişimcilik, doğrusal yaklaşım yerine inovatif yaklaşımı desteklemektedir. İşte bu yüzden girişimciliğin ilk evrelerini bilgisayar oyunlarıyla eş tutuyoruz. Eğer girişiminiz başarılı olursa, hendek kazmaya başlamanız gerekecek demektir.

Şirketler büyüdükçe, operasyonel mükemmellik, parlak fikirlerden daha önemli hale gelir. Bu yüzden uzun vadeli başarı, daha derin hendekleri kısa zamanda ve ekonomik olarak kazabilmeye bağlıdır.

[include-page id=’18540′]

 

Her şeye hazırlıklı olun

İnsanlar farklı alanlarda iyi olabilirler. Bazıları bilgisayar oyuncularıdır, bazıları ise hendek kazıcıları. Çok nadir olsa da bazıları ikisinde de iyidir. İyi bir lider, dikkatli bir şekilde durumu incelemeli ve doğru görevlere doğru kişileri görevlendirmelidir. Bir bilgisayar oyuncusu, hendek kazarken dikkati dağıtan bir probleme dönüşebilir ve çatışmaya sebep olabilir.

Girişimcilik görece düz bir yapıya sahiptir, bu da gözle görülebilir bir hiyerarşi kurulmasını da önlemektedir. Girşimcilikte sınırlar bulanıktır, aile anlayışı etkisini gösterir ve resmi olmayan bir bağ oluşturulur.

Girişimciliğin ilk evrelerindeki bu bulanık çizgiler, bilgisayar oyuncularının etkili olabilmeleri için ihtiyaçları olan özgürlük ve otonomi alanını onlara sağlamaktadır. Bu yapı, hendek kazıcılar tarafından tercih edilmemektedir. Operasyonel üstünlük katı hiyerarşi tarafından sağlanmaktadır, bu yüzden hendek kazıcılar düz hiyerarşi ve bulanık çizgilerden hoşlanmazlar.

Liderler için asıl ikilem şu sorularla başlıyor: Hendek kazıcılığı ve bilgisayar oyunculuğunu bir bütün halinde toplayabilen bir kültür nasıl oluşturulur? Savaş tarihi nizami orduların, gayri nizami kuvvetleri yenemediği örneklerle dolu. İşte tam da bu yüzdendünyadaki tüm ordularda, özel kuvvetler komutanlığı birimi bulunmaktadır.

Özel kuvvetler, her tür hava koşulu ya da durumlarda görev yapabilen, iyi eğitimli küçük askeri birliklerdir. Kısacası, nizami orduların bilgisayar oyuncularıdır.

Bu hem bilgisayar oyunculuğu hem de hendek kazıcılığını ayakta tutabilen bir kültür yaratabilmenin olanaklılığını gösteren sadece bir örnektir. Unutmayın “lider olmak için 5 adım” şeklinde bir rehber bulunmamaktadır, bu yüzden sezgilerinize güvenmeniz, dikkatlice başarılı girişimleri incelemeniz ve son olarak kendi yol haritanızı çıkarmanız gerekmektedir.

 

Cloudnames yardımcı olabilir

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

[include-page id=’18540′]

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Girişimcilik ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Bir girişimciliği yönetebilmek adına en iyi tavsiyeniz nedir? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak önemsemektir!

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!