İşletmelerin kabusu kötü yorumlar

İşletmelerinin En Büyük Düşmanı: Kötü Yorumlar

İnternet, sosyal medya ve mobil cihazlar modern girişimcilerin cephaneliğinde yer alan oldukça güçlü araçlar ancak bu araçlar memnun olmamış bir müşterinin elinde ölümcül silahlara dönüşebilir dikkatli olmazsanız. İşletmeniz hakkında yapılan kötü yorumlar işletmenizi batırabilir!

Herkesin birbiriyle bağlantılı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Nokia’nın sloganın hatırlıyor musunuz? “Connecting People” kabaca insanları birbirine bağlıyoruz diye çevirebiliriz, bugün atalarımızın hayal dahi edemeyeceği şekilde birbirimize bağlıyız. Sürekli olarak çevrimiçiyiz, alışveriş yapıyoruz, paylaşımlarda bulunuyoruz, yorum yapıyoruz, araştırma yapıyoruz. Sürekli çevrimiçi olmamız işletmeler için eşsiz bir fırsat sunuyor.

İnternet ve sosyal medya sayesinde potansiyel müşterilere ulaşmak artık çok kolay, ancak bu kolaylık işletmenize karşı kullanılan bir silaha dönüşebilir, çünkü artık mutsuz pek çok müşteri kötü yorumlar yazarak karşı saldırıya geçiyor.

 

[include-page id=’18540′]

“Reklamın iyisi kötüsü olmaz” cümlesi çok sık kullanılan bir cümledir, tekrar düşünün, gerçekten reklamın iyisi kötüsü olmaz mı? Tarih, yozlaşma, rüşvet, vergi kaçırma ve benzer skandallarla sarsılmış pek çok şirketle dolu.

BP hala Meksika körfezindeki petrol sızıntısının yaralarını sarmaya çalışıyor, sızıntı sırasında kamuoyunda linç kampanyası başlamıştı. Volkswagen’nin ünü CO2 emisyon skandalının ortaya çıkmasıyla sarsıldı. Firmanın geçtiğimiz Kasım ayında, dizel modellerine “aldatma cihazı” adı verilen bir cihazla emisyon testlerinden normalden daha düşük sonuçlar aldığı ortaya çıkmıştı.

Kötü reklam kötüdür, bu tür olaylardan sonra büyük firmalar biraz hırpalanır ama hayatta kalmayı başarır ancak küçük ve orta ölçekli firmaların kötü reklama sebep olacak risklere girme lüksü yoktur. Tek bir kötü yorum bile çığa dönüşerek firmanızı nihai sonla buluşturabilir, firmalar için iyi ve güvenilir bir itibarla internette yer almak oldukça önemlidir.

 

Ödül mü Ceza mı?

Sosyal Medyadan gelen yorumlar işletmenizin en büyük düşmanı olabilir
Sosyal Medyadan gelen yorumlar işletmenizin en büyük düşmanı olabilir

Yeni dijital çağın felsefesi “paylaşıyorum öyleyse varım”. Sosyal medya insanların mutlu anlarını, deneyimlerini paylaşabileceği ve gerektiğinde seslerini yükseltebilecekleri bir araç sağladı insanlara. Jack Dorsey, Twitter’ın kurucu ortağı, Twitter’ı bir röportajda geçici otonom bölge olarak tanımladı.

Geçici otonom bölgeler, farklı demografilerden insanların bir hedefi gerçekleştirmek için bir araya gererek kurduğu, resmi yapısı olmayan dolayısıyla hiyerarşiye sahip olmayan bölgelerdir. Terim Amerikalı anarşist yazar Peter Lamborn Wilson, Hakim Bey mahlasını kullanır, ortaya atılmıştır. Dorsey’ye göre Twitter insanların hemen bir araya gelip, bir konuda fikirlerini belirtip, tepki gösterdikleri ve dağıldıkları bir yer dolayısıyla geçici otonom bölge terimini kullanıyor.

Tabi ki bu durum Twitter’la sınırlı değil, hemen hemen bütün sosyal medya kanalları geçici otonom bölge görevi görüyor. Siyasi ve kamusal hayatın haricinde, geçici otonom bölgeler kaçınılmaz olarak ekonomik hayatı da etkiledi. İnternet ve sosyal medya yavaş yavaş tüketici alışkanlıklarını değiştirdi.

[Tweet “Yeni dijital çağın felsefesi “paylaşıyorum öyleyse varım” @cloudnames_TR”]

Tüketiciler artık bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce internette araştırıyor, firmaları karşılaştırıyor, yorumları ve eleştirileri göz önünde bulunduruyor. Kullanıcı deneyimi hiç olmadığı kadar önemli, tüketiciler sevdikleri markalara ulaşım ürünler hakkında sorular sormak istiyor, ya da ürünle ilgili yaşadıkları problemler için kolayca yardım almak istiyor.

Bu durum, hem işletmeler hem de müşteriler için eşsiz bir fırsat demek, işletmeler müşterileri ile gerçek zamanlı etkileşime girebiliyor. Sosyal medya müşterilerle iletişim kurmakta oldukça faydalı ve temel bir rol oynuyor. Sosyal medya üzerinden bilgi ve haber edinen insan sayısı son bir kaç yılda oldukça arttı, özellikle gençler sosyal medyayı daha yoğun bir şekilde kullanıyor. Esas nokta insanlara ulaşabilmek ve içeriğin etkisini ölçebilmek.

İnternette ve sosyal medyada güçlü bir şekilde yer almanız oldukça önemli, Cloudnames olarak bu durumun öneminin farkındayız bu yüzden sloganımız dijital dünyada en iyisi olun. İşletmenizin internette varlığını destekleyebilmeniz için güçlü bir şekilde sosyal medyada da yer almanız gerekiyor. İçerik pazarlaması çok kritik bir rol oynuyor bu süreçte.

Eğer internette yoksanız ya da zayıf bir şekilde yer alıyorsanız işletmeniz dijital sekte ve dönüşümden olumsuz etkilenmiş demektir. İnternette güçlü bir şekilde yer alabilmek için hiç bir zaman geç değil, dijital dönüşü, dijital sekte ve içerik pazarlaması hakkında daha fazla öğrenmek istiyorsanız Netflix incelememizi okuyabilirsiniz.

İnternette ve sosyal medyada güçlü bir şekilde var olmanın önemini kavrayan işletmeler ya içerik editörlerini ve sosyal medya uzmanlarını işe alıyor ya da dijital bir ajansa veriyor bu işi. İlgi çekmek ve etkileşime girebilmek için potansiyel ve mevcut müşterilerle yüksek kaliteli içeriğin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor bu durum.

Daha da önemlisi sosyal medyanın geçici otonom bölge rolünden dolayı internette ve sosyal medyada var olmanız gerekiyor. Her hangi bir şirketi eleştirmek ve hakkında yorum yazmak oldukça kolay artık. Memnun olmamış tek bir müşteri bile işletmenizi oldukça çetrefilli krizlerle karşı karşıya bırakabilir, unutmayın kötü yorumlar işletmenizi daima takip eder.

 

Büyük Birader Yorum Yapıyor!

Yelp, Tripadvisor, Zomato; bunlar kullanıcıların oteller, restoranlar ve kafeler hakkında yorum yapabildiği pek çok platformdan bir kaçı. Sektörün lideri tabi ki Yelp, Neilsen’nın araştırmasına göre müşterilerin %44’ü yerel işletmeleri Yelp’te arıyor. Ufak bir hatırlatma, insanlar bir ürünü ya da hizmeti satın almadan önce bütün işletmeleri internette arıyor, bu fenomenden ne anlamamız gerekiyor peki?

Müşteri yorumları oldukça önemlidir, kararsız bir potansiyel müşteri işletmeniz hakkında yapılan iyi yorumlara bakarak müşteriniz olmaya karar verebilir. E-ticaret sitelerinde özellikle iyi yorumlar satıcıları daha güvenilir hale getiriyor.

Kötü bir yorum kabus, birden fazla kötü yorum ise karabasandır. Kötü yorumlar potansiyel ve mevcut müşterilerinizi kaçırır, peki bununla nasıl başa çıkacaksınız?

Kötü yorumlarla başa çıkmak için iyi örneklerden biri Kaliforniyalı restoran sahibi Adrew Gruel’ün metodu. Andrew Gruel sürdürülebilir deniz ürünleri restoranı Slapfish’in Slapfish, memnun olmamış müşteriler yüksek fiyatlardan ve küçük porsiyonlardan internet üzerinde şikayet etmeye başladığında Andrew hemen harekete geçmeye karar verdi.

[include-page id=’18540′]

 

Kötü yorum yapan müşterilere e-mail göndererek şikayeteleriyle ilgilendi, fiyatlarını gözden geçirip, porsiyonlarını büyüttü hatta kombo menüler bile ekledi menüye. Kötü yorumlar yapan müşterilerin yorumları Andrew’ın konunun üstüne gitmesinden sonra iyi yorumlara dönüştü.

Gruel NY Times‘a verdiği röportajda “ Kötü yorumların altında ezilebilirsiniz” dedi, kötü yorumlar kesinlikle işletmenizi yok edebilir, küçük ve orta ölçekli firmalar kötü yorumlara karşı daha korunmasız. Memnun olmamış müşterilerinizle iletişime geçmeniz oldukça önemli dolayısıyla.

Bazı işletme sahipleri iyi yorumların etkili bir pazarlama aracı olduğunu düşünüyor, imajın her şey olduğunu düşünme eğiliminde olduğumuz zamanlarda yaşıyoruz, bu durum işletmeler söz konusu olduğunda kesinlikle doğru. ReviewTrackers, Reputation.com ve StatusLabs gibi firmalar bir sebepten dolayı var, işletmeniz hakkında yorumları takip eden ve uygun şekilde bu yorumlara cevap veriyor söz konusu şirketler.

İnternette güçlü ve güvenilir bir itibar inşa etmek zordur, ancak itibarınızı korumak çok daha zordur. Sahte yorumlar, özellikle sahte kötü yorumlar sizin kontrolünüzün dışındadır. Yelp gibi firmalar işletmeyle alakasız kötü yorumları ya da işten ayrılmış öfkeli çalışanların yorumlarını siliyor.

Sahte kötü yorumlarla ilgili problem çözümsüz tabi ki, bazı uzmanlar kötü yorumların iyi yorumları pekiştirdiğini iddia ediyor. Ancak mükkemmelliyetçi girişimciler için tek bir kötü yorum bile başa çıkılması gereken bir problem olarak görülüyor.

 

İş sahipleri gelen tüm yorumları ciddiyetle dikkate almalılar.
İş sahipleri gelen tüm yorumları ciddiyetle dikkate almalılar.

 

İnternet çağında yaşıyoruz, akıllı telefonu ve internet bağlantısı olan herkes eleştirmene dönüşebiliyor, işletmenizi diri diri gömebilirler ya da göklere çıkartabilirler. İnsanlar deneyimlerini paylaşmayı çok seviyor, bu deneyimlere işletmelerle ilgili deneyimlerde dahil, akıllı firmalar memnun ya da memnun olmamış bütün müşterileriyle etkileşime giriyor. Müşteriler fikirlerinin önemsendiğini hissetmek istiyor. Özetle çok dikkatli olun, akıllı telefonu ve internet bağlantısı olan tek bir mutsuz müşteri bir çığ oluşturarak işletmenizi gömebilir.

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

Sosyal medya ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız, lütfen blog sayfamızı takip edin. Şirketinizin sosyal medya hesaplarına gelen yorumlara nasıl cevap veriyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!