Captura-de-pantalla-2016-05-11-a-las-12.16.37

Markalara Küçük Dokunuşlar

Instagram geçtiğimiz günlerde yeni logosunu kullanıcılarının beğenisine sundu. Bunun üzerine de sosyal medyadan birçok farklı tepki aldı. Kimileri yeni logoyu çok beğenirken kimileri eski logonun daha orjinal olduğu fikrini savundu. Peki sosyal medya ve teknoloji şirketlerinin logolarındaki değişimler bize neler söylüyor?

Bir markanın en göz önünde bulunan öğesi logosudur. Ürünün veya hizmetin insanlarda bıraktığı duygusal etkiyi oluşturan öğelerden biridir. Ancak tek başına marka demek değildir. Bir markayı oluşturan bütünün bir parçasıdır. Yine de bu parçaların belki de en değerlisidir. Markayı temsil eden iyi bir logo tasarımı, marka ismiyle ve ürünle özdeşleşir.

 

Günümüzde tüketim çılgın bir hal aldı. Tüketiciler için raflarda birçok seçenek bulunuyor. Her üründe kendi müşterisine bir şekilde ulaşabiliyor. Bu durum da şirketleri sürekli olarak kendilerini yenilemeye zorunlu kılıyor. Lider markalar yeniden markalama yapıp müşterilerinin markalarıyla olan ilişkilerini canlı tutmaya çalışıyorlar.

 

[include-page id=’18540′]

 

Fakat bu logo yenileme süreci genellikle olumlu tepkiler almıyor. Özellikle ilk dönemlerde tüketicilerin yeni logoya farklı tepkiler gelebiliyor.

 

İşte en çok kullanılan teknoloji ve sosyal medya şirketlerinin logolarının yaşadığı değişimler.

 

Instagram

1400En güncel logo değişimi instagram tarafından yapıldığı için öncelikle onu bahsetmek istiyoruz. Instagram ilk günden beri aynı logoyu kullanıyordu. Zaman zaman küçük değişiklikler yapılsa bile genel anlamda büyük bir değişiklik yapılmamıştı. Instagramın baş tasarımcısı Ian Spalter’ın blogunda yazdığına göre platformun fotoğraf düzenleyip paylaşmaktan çok daha büyük bir aşamaya ulaştığını düşünen yöneticiler, artık eski logonun kullanıcıların dikkatini çekmediklerini düşündüler. Bu sebeple yeni bir logo çalışmasına başladılar.

 

Eski poloraid fotoğraf makinesi ikonun yerine daha renkli ve flat tasarım bir ikon kullanıldı. Instagram’ın diğer uygulamaları olan hyperlapse, layout ve Boomerang ikonlarını da aynı tarzda olacak şekilde değiştirdi. Bu logoları da eğlenceli bir video ile tanıttı.

 

Yeni logo yayına alınır alınmaz da tepkiler yağmaya başladı. Pek çok olumlu tepkinin yanında yüzlerce olumsuz tepki geldi. Eski logoyla derin bir duygusal bağ kuran kullanıcılar, yeni logonun eskisi gibi orjinal olmadığını söylediler. Hatta bir kullanıcı şu şekilde bir twit attı: “Instagram’ın logosunu yenilemesi, 22 yaşındaki birinin botoks yaptırmasına benziyor. Tamamen gereksiz.”

 

Google

Google’ın geçmişi 1997 yılına kadar dayanıyor. Her ne kadar bize hiç değişmemiş gibi gelse de bu süreçte birçok kez logosunu yenilemiş. En son güncelleme de geçtiğimiz yılın Eylül ayında yapılmış. Logodaki harflerin renkleri aynı kalmış, fakat tipografi zamanla değişmiş. Bu yazı tipi Google tarafından tasarlanmış ve “Product Sans” ismi verilmiş. Bu logoyu da başından beri klasik beyaz sayfanın üstünde kullanıyor.

 

Ayrıca Google, logosundaki ve ürünündeki bu devrimi anlatan etkileyici bir video hazırlamış.

 

 

Facebook

Instagram gibi Facebook’da kuruluşundan sonra uzunca bir süre logosunu güncellememiş. 2005 yılında tasarlanan ilk logo ikinci defa geçtiğimiz eylül ayında yenilenmiş. Bu logonun yayınlanması ile ilgili en önemli ayrıntı, Facebook’un bunu haber vermemesi olmuş. Birçok kimse eski logonun değiştiğini farkedememiş bile.

 

Facebook’un baş tasarımcısı Eric Olson bu logoyu tasarlarken daha samimi ve ulaşılabilir görünen bir tasarım yapmayı hedeflediklerini söylüyor ve ekliyor “2005 yılındaki ilk logomuzda yeni kurulan bir şirket olduğumuz için ciddiye alınmak istenen ve yetişkin bir görsel hazırlamak istedik”.

 

ezgif.com-video-to-gif

 

twitter

 

Twitter

2006 yılında kurulun Twitter, en akılda kalıcı logolardan birine sahip. Yazı karakterlerinden oluşan ilk logosunun yanına, 2010 yılında bildiğimiz anlamda Twitter kuşu eklendi ve bir süre birlikte kullanıldı. 2012 yılında ise Twitter yazısı silindi ve logonun açısıyla rengi değiştirildi, bunun sonucunda şu anda kullanılan sade kuş sembolünü kullanmaya başladılar.

 

 

[include-page id=’15348′]

 

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sizin marka mesajınız ne?

5 adımda dijital stratejinizi geliştirin

Logonuz dijital pazarlamanız için neden önemlidir

 

Dijital pazarlama ile ilgili haberler ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin.Sizin en çok hoşunuza giden marka logoları hangileri? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!