pexels-photo-(2)dad

Dijital Dönüşüm İşletmeler için neden önemlidir?

Son 15 yıldır internet gittikçe hayatlarımızı değiştirmeye devam ediyor ve artık internetin olmadığı bir dünyayı düşünemiyoruz bile. Günümüzde dijital dönüşüm ve dijital müdahale her bir şirketin çekirdeğini oluşturuyor. Eğer başarı elde etmek istiyorsanız, dijital platformda en iyisi olmanız gerekiyor!

İnternet gün geçtikçe hayatlarımızın bir parçası haline gelmeye başladı ve bununla beraber bilgiye erişim, arkadaşlarımız ya da iş arkadaşlarımızla bu bilgileri paylaşmaktan büyük keyif duyuyoruz. Günümüzde bazı politikacılar sınırsız internet erişimini bir insan hakkı olarak kabul edilmesi üzerine savaşmaya başladı!

İnternet, hayatımızın her yönünü zorlamaya devam ediyor. Daha da önemlisi işletmelerimizi zorlamakta. Toplumumuzdaki tüm teknoloji uygulaması ile bağlantılı tüm değişimi işaret eden bu süreci dijital dönüşüm olarak adlandırmaktayız.

[include-page id=’18540′]

Günümüzde tüm şirketlere online bir varlık oluşturmak zorunlu tutuluyor. Bu durum internete girdiğimizde en çok vakit geçirdiğimiz alan olan sosyal medya kanallarının aşırı büyümesiyle daha da önemli hale geldi.

Çoğu küçük ve orta ölçekli işletmeler, dijital dönüşüm ve dijital bozulmanın onları etkilemediğini düşünüyorlar gibi görülüyor, fakat günümüzde çoğu potansiyel müşteri ürün ya da hizmet satın almadan önce internet ortamında araştırma yaptığını da göz ardı etmiş oluyorlar. Acımasız bir rekabet ortamı var ve artık günümüzde dijital pazarlama geleneksel pazarlama kanallarından 10 kat daha fazla etkili olduğu kanıtlanmış bir durum. İşte bu yüzden dijital dönüşümü enine ve boyuna iyi anlamanın büyük bir önemi var.

 

 

Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşümü tanımlamadan önce, işletme için dönüşümün ne anlama geldiğini iyi anlamak gerekiyor. İşletme dönüşümü demek, yeni işletme modellerini araştırma ve bunları başarılı bir şekilde uygulama ile ilgilidir.

Şirketler, kendi ürün, hizmet, organizasyon ve hedeflerini geliştirmeye devam ettikçe kendi bünyelerini de onunla beraber dönüştürmeye devam eder. Başarılı bir işletme pazar ile birlikte evrilir; yeni müşterilere ulaşır ve ürün ile hizmetleriniz de bununla beraber geliştirir.

Değişime ayak uyduramayınca, dönüşmeye gitmek durumunda kalırlar, fakat dönüşüm dediğimiz şey maliyetlidir, kendine has zorlukları ve başarısızlık risklerine sahiptir. Dönüşüm, şirketleri belirgin şekilde değişikliğe uğratır fakat dönüşüm ile evrilmek arasındaki farka baktığımızda dönüşümün müşterilere de yansıdığını görüyoruz.

Dijital dönüşüm, dijital zamana ayak uydurmak için bir şirkette bulunan dijital girişimler yoğunluğudur. Dijital olarak evrim geçirmekte başarısız olan şirketler dijital dönüşümü yerine getirmek durumunda kalırlar.

Bu değişimi içselleştirmek ve olumlu bir iş ürünü elde etmek için etkili bir uygulama yürütmenin hayati bir önemi bulunmaktadır. Aksi halde dönüşüm şirket bütçesi için gereksiz bir engel teşkil etmeye başlayacak.

Dönüşümün üç anahtar gerekçesi bulunmaktadır: Rekabeti değiştirmek, müşteri talebini değiştirmek ya da teknolojiyi değiştirmek. Örneğin mobil araçlarımızı kullanım şekilleri gün geçtikçe değişmekte; insanlar mobil araçlarını iş, alışveriş, eğlence, özetle her şey için kullanmaya başladı. Bu yüzden eğer hala gerçekleştirmedilerse şirketlerin online mobil varlığına doğru geçişleri hayati önem teşkil etmektedir.

Dijital İşletme ve Capgemini Danışmanlık için MIT Merkez’i tarafından yürütülen 3 yıllık bir araştırmaya göre şirketlerin yalnızca üçte birinin yürürlükte olan etkili dijital dönüşüm programları bulunuyor. Bu da eğer başlamadıysanız, dijital dönüşüme adım atmak için çok da geç olmadığını gösteriyor.

Dijital dönüşümün bu kadar önemli olmasının nedeni dijital bozulmanın neticesidir diyebiliriz.

 

Dijital Müdahale

Dijital müdahale terimi çok yaygın bir şekilde kullanılmasına karşın nadiren açıklaması yapılıyor. Dijital teknoloji ile ilgili herhangi bir ürünü tanımlamak amacı ile sık sık yanlış olarak kullanılmasının yanında kendinden önceki teknolojilerinin yerini hızlı bir şekilde alan teknoloji ile karıştırılmaktadır. İkincisi yaygın kullanılan eski teknolojinin rolüne meydan okuyan yeni teknoloji için kullanılıyor.

Yeni dijital teknoloji yeni işletme modellerini doğuruyor ve var olan ürün ile hizmetlere kafa tutmaktadır. Bu değişimi dijital müdahale olarak adlandırıyorlar. Örneğin, sosyal medya, medya sektörü için dijital bozulma olarak görülüyor. Sosyal medya pazarlama kampanyaları nedeniyle Tv yayın ağları, bu sosyal medya kanalları ile yarışmak için reklam fiyatlarını uyarlamak durumunda kalıyorlar.

Dijital müdahale, ilgili sektör için bir zorluk çıkarıyorken, diğer sektörler için ise bir çeşit fırsat yaratabiliyor. Sosyal medya ve medya sektörü ilişkisine bakarsak eğer, sosyal medyanın yavaş yavaş medya sektörünü sarstığını görebiliriz, fakat bunun yanında sosyal medyanın küçük ve orta ölçekli işletmeler için önemli bir fırsat yarattığını da göz ardı etmemek gerekir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler spesifik coğrafyalara ve küçük sermayeyle piyasa segmentlerine odaklanabilirler. Bunun yanında sosyal medya kanalları yoluyla müşterilerin ihtiyaç ve problemlerini anlamaya yönelebilirler.

Tüketiciler anlaşılmak isterler ve şirketler de bu yüzden müşteriyi anlamaya ve temas noktalarına odaklanmaları gerekmektedir. Sosyal medya online topluluklar ve marka bağlılığı oluşturma görevini üstlenmektedir.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin dijital müdahalenin olanaklarını kullanmaları bir zorunluluk haline geldi. Bu yol ile daha küçük sermaye ile arzu edilen hedef kitleye ulaşma imkanı daha büyüktür.

 

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer usurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

[include-page id=’18540′]

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Girişimcilik ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Şirketiniz dijital dönüşüm ya da dijital bozulmaya uğradı mı? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadailarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!