save-time-and-money

Web Sitenizin Hızı Size Para Kaybettiriyor Olabilir

Vakit nakittir! Bir Web sitesine sahip olmanızın nedeni, işletmenizin satışlarını artırmaktır. Peki web sitenizin hızının satışlarınıza büyük bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Web siteniz için hızın önemini ve basit tedbirler ile hızınızı nasıl arttıracağınızı öğrenin.

Mükemmel bir web sitesinin; iyi bir tasarımı, sezgisel navigasyonu, çekici görselleri ve kaliteli içeriği olmalıdır. Bu aşikardır. Bariz olmayan şey ise, bir web sitesinin içeriği ne kadar önemliyse, teknik tarafı da o kadar önemlidir. Bir web sitesi Hızlı, mobil uyumlu ve güvenli olmalıdır.

 

Kazancınızı arttırmanın anahtarı web sitenize ziyaretçi çekmektir. Ve bu hızınıza bağlıdır! Kısaca, Web sitenizin hızı, ziyaretçileri çekmek ve web sitenizde kalmalarını sağlamak için anahtar noktadır.

 

 

[include-page id=’18540′]

 

Hız ne kadar önemli?

Eğer web sitenizi pazarlama için kullanacaksanız kullanıcılarınızı bekletemezsiniz. Eğer Web siteniz yavaşsa bir çok iş kaybedebilirsiniz.
Eğer web sitenizi pazarlama için kullanacaksanız kullanıcılarınızı bekletemezsiniz. Eğer Web siteniz yavaşsa bir çok iş kaybedebilirsiniz.

Hiç sosyal medya paylaşımlarında bir linke veya banner reklamına tıklayıp da web sitesine ulaşabilmek için uzun bir süre beklediniz mi? Web sitesi açılmayınca beklemekten vazgeçtiniz, değil mi?

 

Web site yüklenme süresi; web tarayıcısının bilgisayar, tablet veya telefondan web sitesine ulaşma süresidir.

 

Araştırmalarımıza göre (Kaynak: Akamai, Forrester, Kissmetrics)

 

 • Kullanıcıların %50’si web sitesinin iki saniye içinde yüklenmesini bekliyor.
 • Kullanıcıların %50’si üç saniyeden fazla süren yüklenme sürelerinde web sitesini terk ediyor.
 • Mobil kullanıcıların %73’ü web sitelerini yavaş olduğu için terk ediyor.
 • Kullanıcıların %79’ü hızdan memnun kalmadığı takdirde o web sitesini tekrar ziyaret etmiyor.

 

tumblr_mdtheyRjp61qaqsz7Walmart ve Amazon web sitelerinin kazançlarının her 100 milisaniye hız artışında, %1 arttığını fark ettiler. Bu her saniyede %10 eder. Amazon web sitelerinde 1 saniyenin değerinin 1,6 milyar dolar olduğunu hesapladı.

 

Google aramaları, çoğu web sitesi için çok önemli trafik kaynaklarından biridir. Google arama sonuçlarında web sitenizin hızı Google tarafından çok önemlidir. Google hızı yüksek olan web sitelerini öne çıkıp ödüllendirirken, yavaş olanları geride bırakıyor. Google aramalarında %75 tıklamalar ilk sayfada gerçekleşiyor. Eğer web siteniz yavaşsa bilmelisiniz ki arama motorlarında ilk sayfada çıkmanızın imkanı yok.

 

Google arama sonuçları sayfalarında başarı sıranızı geliştirmeyi öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz: En üstte olmak iyidir

 

 

Web siteniz ne kadar hızlı?

Web sitenizin hızını kontrol edebileceğimiz bir çok araç bulunuyor. Biz Google PageSpeed Insights‘ı öneriyoruz. Bu araç, Web sayfanızın içeriğini analiz ederek hızınızı artırmak için öneriler geliştirebilir.

 

Web sitenizin hızını bu linkten kontrol edebilirsiniz: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

 

Web site hızınızı test edebileceğiniz diğer bir araç ise Hubspot'un Web Site Düzenleyicisi.
Google PageSpeed Insights web sitenizin hzıını kontrol eder ve hızınızı geliştirmek için önerilerde bulunur.

 

Web site hızınızı test edebileceğiniz diğer bir araç ise Hubspot’un Web Site Düzenleyicisi. Bu araç ise, Arama Motoru Optimizasyonu ile sitenizin ne kadar iyi skor aldığını test eder bir yandan da web sitenizdeki problemleri açıklar.

 

Bu linkte bulabilirsiniz: https://website.grader.com

 

Web site düzenleyici web site performansınızdaki problemleri gösterir. Bu web sitesinin diyete ihtiyacı var gibi!
Web site düzenleyici web site performansınızdaki problemleri gösterir. Bu web sitesinin diyete ihtiyacı var gibi!

 

Hızınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Web sitenizin yavaş olması için bir çok sebep olabilir. Bazıları kolay çözümlenebilirken, bazı problemleri çözmek zordur. Biz Cloudnames’ de web sitenizin hızını artırabilecek bir çok farklı hizmet sunuyoruz. Yine de Web tasarımcısı olmasanız bile yapabileceğiniz bazı geliştirmeler mevcut.

 

Kontrol etmeniz gerekenler:

 • Barındırma hizmetleri
 • İçeriği optimize etmek
 • Önbellekleme ve İçerik ulaştırma(CDN)
 • Kodlama

 

Barındırma (Hosting) çözümü

İlk bakmanız gereken şey barındırma çözümünüz. Bir çok büyük ve düşük bütçeli barındırma şirketleri fazla sayıda müşteriyi aynı sunucuya yükler, bu da düşük performans ve uzun yanıt süresi ile sonuçlanır.

 

Eğer ortak bir alanda iseniz, Özel Sanal Sunucu(VPS) veya size Özel Sunucu’ya yükseltme seçeneğiniz genellikle bulunur.

 

Bu seçenek daha maliyetlidir fakat sitenizin yüklenme süresini %50‘den fazla artırabilir. Hatırlarsanız bir saniye satışınızı %10 artırabilir, dolayısıyla web sitenizden hizmet veya ürün satışı yapıyorsanız Özel Sanal Sunucu(VPS) ya geçmeniz gerekmektedir.

 

Farklı barındırma çözümleri ile ilgili daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz: Bulut hizmetlerini seviyoruz

 

İçeriğinizin Optimizasyonu

Yukarıdaki illüstrasyonda web sitesinin 3,2 Mb yüklediğini göreceksiniz. Bu gereksiz ağır bir içeriktir ve büyük ihtimalle en büyük problem de görsellerin doğru bir şekilde optimize edilmediğidir. En basiti çevrimiçi bir gazete bile açılış sayfasındaki 50 görsel içerik ile daha az veri yüklemesi yapar.

 

Eğer görselleri optimize etmeyi bilmiyorsanız size önerimiz Google’ a sormanız. Kolay olsa da hızlı bir çözüm. Compressor.io veya Optimizilla gibi çevrimiçi araçlar kullanabilirsiniz. Web sitenizdeki görsellerin optimizasyonu hızınız için oldukça önemli. Dosya tipine, boyutuna ve çözünürlüğüne dikkat etmelisiniz.

 

Kendinize sormanız gereken bir diğer soru ise; Bu kadar içeriğe ilk sayfamda gerçekten ihtiyacım var mı? Göreceksiniz ki bazı içeriklerinizi diğer sayfalara kolaylıkla aktarabileceksiniz. Açıkçası kaldırabildiğiniz kadar içeriği kaldırmaya çalışın.

 

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan +90 (212) 243 7991 bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Önbellekleme ve İçerik ulaştırma (CDN)

Web sitenizde bakmanız gereken bir sonraki şey ise Önbellekleme çözümü. Eklenti kullanımı veya barındırma şirketiniz tarafından sağlanan hizmetler ile görseller, metinler gibi statik dosyaları önyükleme yaparak web sitenizin önbitimini yapabilirsiniz. Bu ziyaretçi telefon veya bilgisayardan sitenin yüklenmesi için oldukça fazla zaman kazanmak demektir.

 

Eğer web sitenize uluslararası yüksek trafik geliyorsa, size önerimiz, İçerik Ulaştırma Ağı (CDN) servislerini kullanmanız olacaktır. Bu web sitenizi ziyaret edenlere yakın bir lokasyondan web sitenize yükleme yaparak hızınız artırabilir.

 

 

Kodlama

Bakmanız gereken diğer şey ise web sitenizin nasıl kodlandığıdır. Eğer WordPress veya benzer İçerik Yönetim Sistemi (CMS) kullanıyorsanız, şablonunuzda kaldırabileceğiniz gereksiz kodlar olabilir.

 

Eğer web siteniz hala iki saniyeden fazla sürede yükleniyorsa, web sitenizdeki kodları değiştirmeniz gerekiyor, ya da web site tasarımcınızın hızlanması için optimizasyon yapması gerekiyor. İzlemeniz gereken adımlar şöyle:

 

 • CSS Kod-kullanılmayan kodları kaldırın ve dosyaları küçültün.
 • JavaScript- Sayfa başında yüklenen Javascript kodlarını sayfa altına alın ve JS dosyalarını küçültün.
 • Yüklenen görselleri ve içeriği optimize edin. (Görsel içeriğe öncelik verin)
 • Tarayıcı isteklerini küçültmek için CSS or JS kodlarını kendi içinde birleştirin.
 • Sayfa yüklenmesini engelleyen Javascript ve CSS dosyalarını eleyin.
 • Sunucuda Gzip olarak Sıkıştırmayı etkinleştirin.

 

Hızlı yüklenme ne zaman ekstra önemli?

Eğer işiniz web sitenizin satış ve pazarlamasına bağlı ise hızlı bir web sitenizin olması çok önemlidir. Var olan müşterinize veya potansiyel müşterilere ulaşmak için Dijital Pazarlama Stratejileri kullanıyorsanız hız daha da önemlidir.

 

Eğer Google Adwords, Sosyal Medya, banner reklamlar veya e-posta pazarlaması kampanyaları yürütüyorsanız Kampanya Varış Sayfanızın(LP) hız optimizasyonunun yapıldığından emin olmalısınız. Eğer varış sayfalarınız yavaşsa, pazarlama bütçeniz kolaylıkla üç kat artabilir, yada hızlı bir varış sayfası ile alabileceğiniz sonucun üçte birini alırsınız.

 

Optimizasyonu iyi yapılmış site örneğine Amazon.com’u verebiliriz. Açılış sayfalarında video kullanmalarına rağmen, ağırlığı sadece 1,2 Mb ve yüklenme süresi 0,5 saniye. Daha da etkilenebileceğiniz sayfaları ise ödeme sayfaları, tüm görseller kaldırılarak yüklenme süreleri iyileştirilmiş. Satın almasını tamamlayacak olan müşterinizi kaybetmek istemezsiniz değil mi?

 

Amazon.com açılış sayfalarını 0,5 saniyede açılıyor, daha da iyisini ödeme sayfalarında yapıyor.
Amazon.com açılış sayfalarını 0,5 saniyede açılıyor, daha da iyisini ödeme sayfalarında yapıyor.

[include-page id=’15348′]

Cloudnames’te ne yapıyoruz

CNcanhelp

Cloudnames çevrimiçi kanallarda en iyisini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyde yardımcı olabilir, tüm dijital stratejinizi, web sitenizi, sosyal medya profillerinizi, dijital pazarlamanızı ve tüm karmaşık teknik detayları online kazancınızı etkili biçimde büyütmek için yönetebiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve ihtiyacınız olan diğer tüm Dijital pazarlama kampanyalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, telefon numaramızdan bizimle iletişime geçebilir ya da e-mail ile sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz: [email protected] ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakabilirseniz size anında dönüş yapabiliriz.

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir”. Bu yüzden Dijital Dünya’da başarılı olmak adına ihtiyacınız olan her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık. Ücretsiz rehberinizi hemen şimdi bu linkten indirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

 

İnternet ve web tasarımı ile ilgili haberler ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Girdiğiniz bir web sitesinin hızı satın alım tercihlerinizi etkiler mi? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!