Web Sitenizin Güvenliğini Arttırmak için 8 Adım

Web Sitenizin Güvenliğini Arttırmak için 8 Adım

Web sitesi yapmanın tek zorluğu onu güzel görünümlü bir hale getirmek değildir. Sunduğunuz hizmetlerle birlikte işlevli bir halde çalışabilmesi de hayati önem taşımaktadır. Bir web sitenin güvenliği ise tüm bunlardan daha büyük bir önem taşımaktadır. Web siteniz hacklendiğinde tüm şirketinizi risk altına sokmuş oluyorsunuz; bunun sonucu olarak ise müşteri bilgileriniz başkalarının eline geçmiş oluyor. Bundan kaçınmak için web sitenizin güvenliğini arttıracak sekiz etkili yolu sizin için bir araya getirdik.

Bulut hizmetleri, dijital pazarlama ve web tasarım alanında çalıştığımız için kötü tasarımlı web siteleri ile sıkça karşılaşabiliyoruz. Gördüğümüz kadarıyla konu tasarım ya da bu siteleri geliştirme olduğunda, hiç bir site sahibinin uzman olmadığı ortaya çıkıyor.

Ancak belki de en ilginç olanı, sadece çok az bir web site sahibinin güvenlik açıklarından haberdar olmasıdır. Hatta çoğu zaman ise söz konusu web site olduğunda, güvenliğin önemini hala kavrayamamış web site sahiplerinin günümüzde hala varlıklarını sürdürdüğünü görüyoruz.

[include-page id=’18540′]

 

Şifreler

En kolay hacklenme, admin hesabınızın zayıf bir kullanıcı adı ve şifre ile oluşturulmasından gerçekleşiyor. Kullanıcı adı ve şifre için “admin” yazmaktan kaçının! Onun yerine yaygın kullanılan kullanıcı adlarından kaçındığınız, düzenli olarak değiştirdiğiniz güçlü bir şifre oluşturduğunuzdan emin olun.

Güçlü bir şifre için, karmaşık, uzun & eşsiz (KUE) bir şifre oluşturmanız gerekiyor. Şirketinizi ya da sizi bir şekilde ilişkilendirilebilinecek kelimelerden uzak, karmaşık bir şifre üretmelisiniz.

Ne kadar uzun olursa şifre o kadar etkili olacaktır; bu yüzden en az 8-10 karakter kullanmanızı öneriyoruz. Oluşturduğunuz herhangi bir şifreyi yeniden kullanmayın ve bunları birden fazla hesapta da kullanmamaya özen gösterin.

Peki karmaşık, uzun & benzersiz 20 farklı şifreyi nasıl hatırlayacaksınız? Elbette ki hatırlayamayacaksınız; neyse ki günümüzde bir çok şifre yönetimi seçenekleri bulunuyor. Bu araçlar hem şifrelerinizin yönetimini devralıyor; hem de sizin için gelişigüzel şifre oluşturabiliyor. Kesinlikle tavsiye ediyoruz!

 

Yazılım programlarınızı güncel tutun

Eğer Web sitenizi tema ve eklentilerle yürütmek üzere WordPress gibi içerik Yönetimi Sistemi (CMS) kullanıyorsanız; tüm yazılım programlarınızı sık sık güncelleştirmeniz gerektiğini ne kadar vurgulasak az kalır.

Web siteniz 10 ile 100 farklı yazılım bileşeninden oluşabilir, fakat eğer yazılım programınız güncel değilse, site çökmesi, hacklenmesi, veri kaybı gibi bir çok ciddi riskler barındırıyor demektir, ve siz bunu istemezsiniz.

Şimdi söyleyeceklerimizi unutmayın: Günümüzde hacklenme, örümcekler (yazılım program robotları) tarafından, çoğu zaman devamlı taramayla açığa çıkan zayıf noktalar ile gerçekleştiriliyor. Yazılım programlarınızı en az ayda bir, hatta daha kısa sürede güncelleştirmeniz gerekiyor ki böylelikle yeni çıkan sürümlerle ya da versiyonlarla aynı doğrultuda hareket etmiş olursunuz.

Bununla birlikte emniyet riskini azaltabilecek web sitesi güvenlik duvarı oluşturabilirsiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız güncelleştirme durumu söz konusu olduğunda eklentiler aracılığı ile haberdar edilebilirsiniz.

 

 

Kullanıcı erişimi

Kullanıcı girişi paneliniz birden fazla kişinin erişimine açıksa, tam erişim elde edebilmek için izin zorunluluğuna tabi tutulacaklardır. Geçici haklar hibe edebilir ve iş tamamlandığı anda bunu hükümsüz kılabilirsiniz. Elbette ki admin hesabına tüm kullanıcıların tek bir kullanıcı ve şifre ile erişimine izin vermeyin!

Örneğin elinizde blog güncelleştirme paylaşımında bulunan ve ürün bilgilerinizi koruma altına alan biri var diyelim. Bu durumda tüm admin ayrıcalıklarına erişime bir ihtiyaç bulunmamaktadır. Gönderilerin düzenlenmesine ve bunların oluşturulmasına erişim yeterlidir.

Kullanıcı erişimi kademeleri üzerine kesin ve net bir tanıma sahip olmak, bir çok farklı düzeyde güvenliği arttıracaktır. Kimin hangi paylaşımlarda değişiklik yapabildiğini görme adına hesap verme sorumluluğunu uygulamaya ek olarak, sitenizi risk altına sokacak birinin istemsiz şekilde değişiklik yapması riskini sınırlandırmış olacaksınız.

 

Varsayılan ayarları değiştirin

Örümceklerin sitenizi hacklemesini zorlaştırmak için CMS’inizin varsayılan ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. Örümcek saldırıları, şablonlar ve eklentilerin yaygın bilinen güvenlik sorunlarını istismar etmektedirler. Varsayılan ayarlarınızı değiştirerek bir çok konuda saldırıdan kaçınmak için yeterli olacaktır.

CMS’inizi kurarken ya da daha sonra istediğiniz bir zaman eklenti, kullanıcı, yorum ve daha bir çok alanda varsayılan ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Mevcut durumda bir varsayılan ayarları kurulumuna sahipseniz, bugün hemen düzeltme yapabilirsiniz.

[include-page id=’18540′]

 

Sadece “aktif” şablon ve eklenti kullanın

Günümüzde var olan büyük miktarda temalar ve eklentiler harika, çünkü kendiniz kodlama yapmanıza gerek kalmadan web siteniz ile ilgili ihtiyacınız olan her işlevselliği edinebilirsiniz.Yazar tarafından doğru bir şekilde muhafaza edilmediği takdirde tema ya da eklenti kullanımının riski büyüktür.

Tema ve eklentilerinizi seçerken tedbir almanızı destekliyoruz. Eğer bir süredir yeni bir sürüm bulunmuyorsa ya da yazar danışma sorularınızı cevaplamıyorsa yazılım kodu güncellenmiyor olabilir.. Elbette ki alternatifleri aramak için bu iyi bir sebep.

Tema ya da eklentinin indirilme sayısının denetlemesini yapıyoruz. Destek seçeneğinin olmasının yanında genellikle deneyimli yazılımcılar tarafından oluşturulmuş yazılım programlarınyla çalışmayı tercih ediyoruz ve düzenli güncelleştirilen bir aşaması bulunuyor.

 

Hiçbir zaman tek bir sunucuya birden fazla site koymayın

Aynı sanal sunucuya bir ya da daha fazla site koymak cezbedici olabilir. Hatta bir kaç lira da tasarruf etmenizi de sağlayabilir, fakat aynı şekilde tüm sitelerinizi aynı anda çökmesine de sebep olabilir. Tek birinde güvenlik açığı söz konusu olduğunda, siteleri derleyip toparlamak aslında size bir kaç liradan daha fazlasına mal oluyor.

Problem şu ki tek bir alanda ne kadar fazla site barındırırsanız, o kadar geniş saldırı yüzeyine sahip olursunuz. Beş siteyle birlikte yüzden fazla canlı eklentiye sahip olabilirsiniz, ancak bunların hepsi hacklenebilir, enfeksiyon hızla yayılabildiği için diğer tüm web siteleriniz de tehlike altına girebilir.

 

SSL Kurun

SSL, verilerin durdurulmasını koruyan bir şifreleme çözümüdür. SSL’in kurulması ile sitenize erişim sağlayan browser ile sitenizin çalışmasını sağlayan sunucu arasındaki site şifrelenecektir. Herhangi bir veri paketini yakalayabilen biri bunu okuyamayacaktır.

Ödeme bilgileri gibi hassas verilerin transfer edilmesi durumunda SSL şifrelemenin önemi büyüktür. Hassas müşteri verilerinizin hackerlarda kaybolmasını istemezsiniz. Çünkü bu güvenilirliğinizi sarsacak ve dijital platformda iş kaybetmenize neden olacaktır.

 

 

Yedekleme

Güvenliğiniz bir şekilde kırıldığında anında işleme girecek olan web sitenizin yedeklemesinin bulunmasından memnun olacaksınız. Sadece içeriklerinizin yedeklemesi değil, ayrıca web sitenizin yedekleme çözümüne sahip olmanız da hayati önem taşımaktadır. Devamlı kullandığınız sunucu yedeklemesi sizin içeriğinizi kurtaracaktır, fakat karmaşık kurulumunuza karışmayacaktır.

Düzgün bir web sitesi yedekleme çözümü ve uzaktan yedekleme lokasyonu ile bir şekilde web sitenizden ödün verilmesi söz konusu olduğunda daha hazırlıklı olmuş olacaksınız. Web sitenizi güvenli tutmak adına bizim yolumuzu izlerseniz, başarılı bir saldırının riskini minimuma çevirmiş olacaksınız, fakat saldırı gerçekleştiğinde bu yedekleme çözümünü kurduğunuz için kendinize teşekkür edeceksiniz.

 

Cloudnames hizmetleri yardımcı olabilir

Cloudnames dijital pazarlama alanında ihtiyacınız olan her şey için size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenliğini sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz.

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Web tasarım ve dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Sizin en iyi güvenlik ipucunuz nedir? Lütfen aşağıdaki yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın paylaşmak önemsemektir!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!