Türkiye’de Devrim Yaratan 7 Reklam Kampanyası

Türkiye’de Devrim Yaratan 7 Reklam Kampanyası

Türkiye’de ilk reklam ajansı 1944 yılında kuruldu ve o günden bu yana hızla ve gelişerek ilerleyen bu sektör bizlere birçok yaratıcı iş sundu. Peki, Türkiye’de olay yaratmış reklamları hatırlıyor muyuz? Aşağıdaki reklamların belki de çoğunu ilk defa Youtube’da izleyen bir nesiliz. Hızla ilerleyen ve gelişen reklam stratejileri, internetin, alışkanlıklarımızın ve trendlerin ışığında her geçen gün değişiyor. Biz de biraz soluklanıp geçmişi yad etmenin vaktinin geldiğini düşündük ve Devrim Yaratan 7 Reklam Kampanyası inceledik.

İşte reklamcıların ‘Türkiye tarihinde devrim yaratan reklamlar’ olarak en çok puan verdiği reklamlardan seçtiklerimiz.

 

1-Mavi Jeans

Bu sıralar ekranlarda bol bol gördüğümüz Serenay Sarıkaya ve Kerem Bürsin reklamlarını bir yana bırakın ve bu reklama bir göz atın. ‘Çok Oluyoruz’ stratejisinin ayağının 1997 yılında nasıl işlendiğini görmek bizi olduğu kadar sizi de etkileyecektir.

 

 

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin! Çalışma saatleri (9:00 – 18:00) arasında, +90 (212) 243 7991 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilir ya da [email protected] adresine e-mail göndererek sorularınızı doğrudan bize iletebilirsiniz; ya da iletişim bilgilerinizi aşağıya bırakın size anında dönüş yapalım.

[include-page id=’18540′]

 

2-Alo

İlk Influencer marketing örneklerinden Ajda Pekkan ve Zeki Müren’in 1980’lerin ortasında çıkardıkları bir dizi Alo reklamlarında bir tanesine yönlendiriyoruz sizi.

 

 

3-BP

MFÖ’nün trend topic olduğu günlerde çekilen bu reklam kampanyasındaki “Şapkasız çıkmam abi” diyerek yerleştirilen ürün olan BP şapkası kimbilir kaç promosyon ürün vermeyen benzinci kavgasına yol açtı.

 

 

4-Garanti Bankası

İlk başlarda gözleri dolduran daha sonrasında ise büyük bir girişimcilik ruhu gösteren ‘Sucu Çocuk’ u alkışladığımız bu reklam, hizmet kalitesi ve yatırımı da duygulu duygulu izlerken mis gibi açıklıyor.

 

[include-page id=’18540′]

5-Efes Pilsen

Ana fikir: Biramızı cepte ortamlara taşıyalım.

 

 

6-Omo

‘Kirlenmek Güzeldir’ catch phrase’ i ile bu reklamda iki sevimli karakteri izlemek duygulandırıyor ve kirlenmenin arkadaşlığa açtığı bu samimi yol çok güzel işliyor.

 

7-Orkid

İşte dillere yıllarca pelesenk olmuş hatta şu an dinlediğinizde bile farkedeceğiniz üzere beyninize yerleşmiş bir reklam müziği. ‘Çocuk da yaparım kariyer de’  diyerek  Orkid  kadınlar arasında yıllarca süren tartışmalara sebep olmuştur. Günümüzde hala kalıntılarına rastlayabilirsiniz.

 

 

Bonus: Turkcell

Bir önceki Orkid reklamını izledikten sonra bizim anında aklımıza düşen ‘Ben Özgürüm  Sadece Özgürüm’ ile Nil’i buraya bırakıp kaçıyoruz.

 

 

Bonus 2: Tofita

Beren Saat’in Aşkı Memnu’ da ortalığı kasıp kavurmadan önceki reklamına bir göz atın pişman olmayacaksınız.

 

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

CNcanhelp-300x269Cloudnames çevrimiçi kanallarda en iyisini yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyde yardımcı olabilir, tüm dijital stratejinizi, web sitenizi,sosyal medya profillerinizi, dijital pazarlamanızı ve tüm karmaşık teknik detayları online kazancınızı etkili biçimde büyütmek için yönetebiliriz.

Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve ihtiyacınız olan diğer tüm Dijital pazarlama kampanyalarında sizlere yardımcı olabiliriz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Cloudnames Türkiye olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir”. Bu yüzden Dijital Dünya’da başarılı olmak adına ihtiyacınız olan her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık. Ücretsiz rehberinizi hemen şimdi bu linkten indirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsanız, blog sayfamızı takip edebilirsiniz. Sizin en beğendiğiniz reklamlar hangileri? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin, aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!