WordPress’i Kullanmaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

WordPress geleneksel web tasarımına göre çok az maliyetle profesyonel web siteleri oluşturmanızı sağlayan harika bir araçtır. Çok kolay olmasına rağmen hata yapmak da kolaydır ve bu sizin için zaman kaybı ve ekstra maliyet demektir. Başlamadan önce bilmeniz gereken yedi tüyo öğrenme eğrinizi önemli ölçüde artıracak ve ilk web sitenizi oluşturmada size yardımcı olacaktır.

 

 

 

1.WordPress Sadece Bloglar İçin Değildir

 

WordPress Blog yazma platformu olarak başlasa da daha sonra web tasarımının da dünyanın öncülerinden İYS(içerik yönetim sistemleri) olmuştur ki buda tüm web’in %23’üne tekabül eder.

WordPress işini çok iyi yapıyor çünkü geleneksel Web Tasarım/Yazılımcılarına göre çok daha ucuza, daha kısa zamanda tüm özelliklere sahip ve güzel görünen sayfalar yaratmamıza olanak sağlıyor. Site sahiplerine, pahalı IT uzmanlarına kıyasla içinde barındırdığı tema ve eklentilerle daha fazla kontrol ve yaratıcılık şansı vererek her şekilde ve her boyutta hizmet sunuyor.

Eğer küçük bir işletme sahibiyseniz WordPress’i cankurtaran gibi görebilirsiniz ama siz yine 2. maddeye de bir göz atın:

 

2.WordPress Barındırma Hizmeti ve WordPress Uygulamaları Birbirinden Farklıdır

 

Baştan başlarsak WordPress özünde kullanıcıların blog veya web sayfası oluşturmasını sağlayan bir bilgisayar programıdır, daha güzel tarafı da ücretsiz olmasıdır ve WordPress.org’dan indirilip kurulabilir fakat bunu kullanmak için iki şeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar, WordPress sayfanız için bir isim hakkı, onu muhafaza etmek ve barındırmak için de bir alan. Bunun için WordPress Web barındırma hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

3.WordPress Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

WordPress uygulaması web sitesi ve bloglar yaratmak ve yönetmek için tek bir şirket yerine binlerce yazılımcının oluşturduğu açık kaynak kodlu İYS (içerik yönetim sistemi)’dir. Açık kaynak kodlu olması bize çok büyük fiyat avantajları,tema ve eklenti seçeneği olarak geri dönmektedir.

Birçok tema ve eklenti ücretsiz gelse de daha çok özelliğe sahip olmanın da çok az bir maliyeti var elbette.

 

4.WordPress Barındırması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Web barındırması sitenizin dosyalarını yüklemek için bir sunucuda alan sunar ve size bir isim kaydı sağlar. Yani, WordPress.com iyi bir web barındırıcısıdır.

 

5.WordPress.com Diğer Barındırıcılardan Yalnızca Bir Tanesi

Çoğu kişi WordPress sitesi için barındırıcı olarak sadece WordPress.com’un var olduğunu düşünür ama gerçekte diğer ticari barındırma şirketlerinden sadece birisidir.

WordPress.com “tam barındırma” diye adlandırılan bir hizmet sağlar ve bu onun barındırdığı sitenize tüm desteği ve teknik bakımı vermesi demektir. Limitli yani basit olan hizmeti ise ücretsizdir.

 

6.Alternatif Olarak Kendi Barındırmasını Sağladığınız WordPress Sitesi

 

Kendi sağladığınız barındırma, (Cloudnames gibi) WordPress sayfanızı kendi sunucularında barındırır. Site isminizi  alabilir ve hiç bir engel olmadan eklenti ve temaları kullanabilirsiniz. Barındırıcınıza bağlı olarak bakım ve güncellemeler tarafınızdan veya barındırıcınız tarafından sağlanabilir.

 

 

7.WordPress’in Ücretsiz Olduğu Efsanesini Unutun

 

WordPress’i ücretsiz indirip kullanabileceğiniz doğrudur ama onu kaydetmek, barındırmak ve çalıştırmak için bir alana ihtiyacınız var.

Aynı zamanda WordPress’in ücretsiz basit barındırmasında ticari olmayan sitenizi de barındırabilirsiniz ama çoğu sınırlamayı da kabul etmelisiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

WordPress Teması Aslında Nasıl Çalışır?

Yeni Başlayanlar İçin WordPress Eklentileri

Sizin WordPress deneyiminiz oldu mu? Deneyimlerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz. Diğer gelişmelerden de haberdar olmak için lütfen iletişim bilgilerinizi gönderin. Yazımızı paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!