Rakiplerinizin Geri Bağlantılarını Kazanın

Rakiplerinizin Geri Bağlantılarını Kazanın!

Google Arama Motoru Sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer almak ister misiniz? İyi içerikler üretmek dışındaki bir diğer etkili yol da değerli geri bağlantılara (backlink) sahip olmaktır. Backlink sahibi olarak rakiplerinizin geri bağlantılarını kazanın. Bu makalede size, rakiplerinizin geri bağlantılarını kazanmanın kurallara uygun olan taktik ve ipuçlarını vereceğiz.

Google’da yüksek sıralarda yer almanın sadece iki yolu var. İsterseniz kendiniz için üst sıraları Adwords ile satın alabilir yada organik olarak yüksek sıralama için düzgün bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapabilirsiniz. Organik sıralama, ziyaretçilerinizin seveceği ve paylaşacağı iyi içerikleri yayması ve içeriğinize diğer yüksek sıralaması olan web sitelerinin sizin sitenize bağlantı vermesi (geri bağlantı = backlink) vermesi ile kazanılır. Backlink sahibi olarak rakiplerinizin geri bağlantılarını kazanın.

Eğer işiniz “Google Arama Motoru Sonuç Sayfaları”nda iyi bir sıralamaya sahip olmaya bağlıysa organik arama motoru sıralamasına yatırım yapmalısınız. Sıralamada odaklanmanız gereken iki öncelikli faktör bulunuyor: İyi içerik ve iyi geri bağlantılar.

Geri bağlantılar burada joker. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uzmanları bile size her zaman iyi linkler getiremeyebilirler. Ama biz size işin sırrını açıklayarak, kurallara uygun olarak rakiplerinizin aldıkları geri bağlantıları kullanmanıza yardımcı olacağız.

Eğer çok fazla “doğal olmayan” bağlantınız (link) varsa, arama motorlarından ceza almamak için dikkat edin. Bağlantı (link) inşa etmenin eski yöntemleri artık işe yaramıyor! Google Arama Motoru Sonuç Sayfaları’nda nasıl daha yükseklere çıkabileceğiniz ile ilgili daha fazla bilgiyi bu makaleden öğrenebilirsiniz: Google aramalarında nasıl üstlerde çıkarsınız

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Google’da Yüksek Sıralarda Yer Almanın Yolları

Geri Bağlantılar ne kadar önemli?

Arama Motoru Optimizasyonu şirketi Moz’a göre arama motorunda iyi bir sıralama edinmenin en önemli öğesi sitenize yapılan geri bağlantılar (backlink) ile ilişkilidir. Aslında arama motorlarında yüksek sırada çıkmakla backlinkler arasında sıkı bir korelasyon olduğunu sektörünüz için önemli olacak anahtar kelimeleri çalışırken fark edeceksiniz.

Pazarda SEO şirketleri için büyük bir sektörün olması, aktif olarak işe yarar geri bağlantı üretmenin değerli olduğunu kanıtlayan verilerden biri. Gerçek şu ki, arama motorları doğal olmayan geri bağlantılarla doğal olanları ayırabilecek kapasiteye erişmiş durumda, bu da sitenize geri bağlantı alma konusunda kime güveneceğinizi iyi düşünmeniz gerektiğini kanıtlıyor.

Eğer hala ikna olmadıysanız; sıradaki testi yapabilirsiniz. Google’ın sonuç sayfasında üstlerde çıkmak istediğiniz 6-10 kelimeyi yazın. Bu anahtar kelimelere göre en üstte çıkan 3 siteye girin ve içindeki geri bağlantıları inceleyin. İçinde bolca bulacağınıza bahse gireriz.

Bu ücretsiz araçla herhangi bir sitedeki geri bağlantı (backlink) sayısını öğrenebilirsiniz.

Backlink’ler Ne Kadar Yararlı?

Eğer işletmeniz arama motorlarında üstte olmaktan fayda sağlayabilecekse, geri bağlantılar (baclink) çok değerlidir. İstatistikler, Google tıklamalarının %75’inin sonuçlarda en üstte çıkan ilk 3 sonuca yapıldığını gösteriyor. Ücretli trafik kaynaklarıyla kıyasladığınızda oldukça değerli bir veri.

Geri bağlantılar (backlink’ler) farklı açılardan da oldukça yararlıdır. Örneğin markanızla hedef kitleniz arasındaki bağlantıyı oluşturduğundan dolayı marka değerinizi geliştirmenize yardımcı olurlar. Ayrıca atıfta bulunulan web sitelerinden size oldukça değerli ve yüksek isabetli hedef kitle trafiği sağlarlar. Bunlarla birlikte arama motorlarındaki otoritenizi site ziyaretçileriniz üzerinde de kurabilirsiniz.

Backlinkler ne kadar yararlı, rakiplerinizin bağlantılarını kazanma yolları

Ek olarak, çok az sayıda şirketin aktif geri bağlantı (backlink) stratejisi bulunmaktadır, bunun sonucu olarak sektörünüzde bunu uygulayan ilk işletme olmanız oldukça muhtemel. Birçok şirket doğal link inşasına güvenir, siz de aşağıdaki yöntemlerle onların en iyi bağlantılarını kazanabilirsiniz.

Arama motoru sonuç sayfalarında üste çıkmak için aktif olarak çalışan işletmeler kısa zamanda daha iyi sonuçlar alabilirler.

En İyi Geri Bağlantıları Nasıl Bulursunuz?

Bu sorunun cevabı oldukça kolay. En bariz cevap aynı zamanda en fazla gözden kaçırılandır, o da rakiplerinizin geri bağlantılarıdır. Bu mantıkta rakipleriniz, arama motorları sonuç sayfalarında karşınıza çıkanlardır.

Eğer bolca içerik, mükemmel kullanıcı deneyimi ve teknik olarak mükemmel bir web siteniz yoksa arama motorlarında üst sıralarda olma şansınız da yoktur. Ama mükemmel web sitesine sahip olmanız durumunda kazandığınız geri bağlantılar, vasat bir pozisyonda olan web sitenizi arama motorlarının en üst sıralarına taşıyabilir.

Bu yazının devamında sadece üst sıralardaki web sitelerinin ideal anahtar kelimeleriyle nasıl geri bağlantı (backlink) kazanacağınızı değil aynı zamanda rakiplerinizin anahtar kelimeleriyle de geri bağlantı kazanabileceğinizi gösteriyoruz. Eğer aşağıdaki tarifi siz de uygularsanız sıralamanız düzenli olarak yükselecektir.

En İyi Geri Bağlantıları Nasıl Bulursunuz

Arama Motoru Rakiplerinizi Nasıl Belirlersiniz?

Arama motoru rakiplerini araştırırken sektör liderlerine bakmak ilk akla gelen şeydir, ama ne yazık ki yanlış bir yaklaşımdır. Odaklanmanız gereken işinize yarayacak arama terimleridir.

Ardından sizi üst sıralara taşıyacak olan en etkili ideal arama ifadelerinizi bulmanız gerekiyor. Aramalardaki rakiplerinize odaklanmalısınız ve onlara kimlerin bağlantı verdiğini araştırmalısınız. En az 8-12 arasında inceleme yapmanız gerekmekle birlikte mümkün olduğunca fazla rakibinizi araştırmanız sizin için iyi olacaktır. Bunu şu şekilde yapacaksınız;

  • Üst sıralarda çıkmak istediğiniz 8-12 kelimeyi belirleyin
  • Popüler arama kelimelerini belirlemek için Google Adwords Anahtar kelime planlayıcısını kullanabilirsiniz.
  • Farklı kombinasyonlarında en üstte çıkan 5 organik sonucu listelemek için arama yapın.
  • 1’inci sırada çıkan rakiplerinize 50, ikinciler için 20 ve üçüncüler için 5 puan ve diğer iki sıra için 3 ve 1 puan verin. (Hatırlatalım, yapılan tıklamaların %50’si ilk sırada çıkan organik aramalara yapılıyor)
  • Ardından tüm puanları toplayın ve rakiplerinizi sıralayın.

Bu aşamada bu süreci kolaylaştıracak bazı araçlar olduğunu belirtmemizde fayda var. Google Analytics, Google Arama Konsolu, Google Adwords anahtar kelime planlayıcısı, keywordtool.io, Moz, SEMrush, SEO Powersuite gözden geçirmeye değecek araçlardan bazılarıdır. Ve internette bunlar gibi birçok farklı araç da mevcut.

Örneğin SEO Powersuite, SEMrush ve Moz gibi araçlarla, anahtar kelimelerinize göre rakiplerinizi sıralayabilirsiniz. Bu sayede bunu kendinizin yapmasına gerek kalmaz ve sonraki çalışmalarınız için size daha fazla data sağlayabilirler.

Ayrıca başlamadan önce, Amazon, eBay, Alibaba gibi hemen hemen her arama sonucunda üst sıralarda çıkan büyük rakipleri elemek isteyebilirsiniz. Bunun dışında büyüklüklerinden dolayı daha yukarda çıkacak yerel rakipleriniz de olabilir. Çılgın sayıda geri bağlantı (backlink) ve yüksek arama motoru otorizasyonuna sahip olması sayesinde arama motorlarında yüksek sıralarda çıkan siteleri de elemenizi tavsiye ederiz.

Arama Rakiplerinizin Geri Bağlantılarını Belirlemek

Eğer arama motorlarındaki rakiplerinizi belirlediyseniz, sıra onların geri bağlantılarını belirlemeye gelmiş demektir. Bunu yapmak için, yukarıda belirttiğimiz listeden seçeceğiniz SEO araçlarından birini ya da ranksignals ve Seo Review tools gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

Ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir diğer kapsamlı araç ise SEO Powersuite. Bir diğer araç olan SEO SpyGlass ise rakiplerinizin kullandığı geri bağlantılarını takip etmenize yarar.

Öncelikli amacınız sizi üstteki rakiplerinize bağlayacak değerde geri bağlantılar belirlemektir. Kullandığınız SEO aracı sitenizin kaynaklarına göre geri bağlantılarının derecesini belirleyecektir. Yaptığınız araştırmalar sonunda edineceğiniz sonuçlarla ideal geri bağlantılarınızın bir listesini oluşturabilirsiniz.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Bağlamanız Gereken Siteleri Belirlemek

Sizin için ideal olan geri bağlantıları tanımladığımıza göre, sırada bu listede size bağlantı verebilecek web sitelerini belirlemek var. İlk adımınız bu web sitelerinden herhangi birinin rakibiniz olan sitelerden birden fazlasına bağlantı verip vermediğini incelemek olacak. Bu sitelerin diğer rakiplerinize de bağlantı verdiklerinden dolayı size de geri bağlantı verebileceklerini öngörebilirsiniz.

Muhtemelen rakiplerinizin sitelerine birden fazla fazlasına geri bağlantı vermiş yüzlerce site bulacaksınız, burada listenize geri dönün size geri bağlantı (backlink) vermekle ilgilenecek diğer alternatifleri araştırmaya başlayın.

Bu listeyi geri bağlantıların değerlerine göre analiz edin ve önceliklendirin. Burada sayfa sıralaması, domain yaşı, dofollow (takip et) veya unfollow (takip etme) durumu, indekslenen sayfa sayısı, sosyal ağ bağlantıları gibi önemli gördüğünüz kriterleri değerlendirebilirsiniz.

Geri Bağlantıları Talep Edin

En son aşamaya geldik. Belirlediğiniz web sitelerinden nasıl geri bağlantı alacaksınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, karşınıza geri bağlantı (backlink) almak isteyeceğiniz yüzlerce aday web sitesi çıkabilir. Peki onlara geri bağlantı isteğinizi nasıl bildireceksiniz. Bu aşamada iletişim bilgilerini takip edecek ve bu süreci yönetecek bir araca ihtiyaç duyacaksınız.

SEO Powersuite aracında site listenizi tarayıp iletişim bilgilerini bulan Link Assitant isimli bir araç bulunmakta. Eğer Link Assitant bir iletişim adresi bulamazsa bu işlemi sizin manuel olarak yapmanız gerekmektedir. Bununla uğraşmak istemiyorsanız iletişim adreslerini edinebildiklerinize odaklanmalısınız.

Bazı web siteleri spam mesajlardan kaçınmak için e-posta adreslerini yayınlamazlar ama çoğu sitede iletişim bilgisi için bir e-posta adresi bulabilirsiniz.

Artık elinizde rakiplerinize geri bağlantı verenlerin e-posta listesi bulunduğuna göre onlara mail atabilirsiniz. İsterseniz ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek ilginç içeriği olan bir blog yazısının bağlantısını atabilir veya misafir blog yazarı ya da ilgi uyandıracağını düşündükleri bir içeriği web sitenizde göstermek gibi bir ortaklık kurabilirsiniz.

Doğal Linkler

Doğal link edinme yöntemi değerli olduğu gibi oldukça yorucu bir süreçtir ama yine de en etkili yöntem budur. Uzun bir zaman alır ama ödülünüz arama motorlarında büyük bir sıçrama ile birlikte web sitenizde oluşacak oldukça yüksek organik trafiktir.

Doğal Linkler

Unutmayın ki arama motorları gün geçtikçe daha da akıllanıyor. Yüksek otoriteli sitelerden edinilen doğal bağlantılar haricindeki eski bağlantı inşa etme numaraları artık size ceza olarak geri dönüyor. Eğer uzman olduğunu iddia eden bir SEO’cuya tonlarca para vermenize rağmen sıralamada daha da geriye düşüyorsanız bile geç kalmış sayılmazsınız, hala bu doğal olmayan bağlantıları temizleyebileceğiniz araçlar bulunmaktadır.

Cloudnames’te ne yapıyoruz?

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Web sitenizin yönetimini devralıyor ve düzenli aralıklarla güvenlik ve güncelleştirilmesini de sağlıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Tüm bunların yanında dijital platformda gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video, metin içeriği oluşturma gibi diğer unsurlar da hizmetlerimiz arasındadır.

Cloudnames, dijital kanallarda yeni satışlara veya potansiyel müşterilere ve görünürlüğe dönüşen bir web sitesi olan dijital bir iletişim stratejisi geliştirmenize yardımcı olur!

Cloudnames olarak sloganımız “paylaşmak önemsemektir” bu yüzden Sosyal Medya Pazarlama’da başarılı olmak adına ihtiyacınız olan her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık. Ücretsiz bir kopyasını hemen şimdi bu linkten indirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler

Sosyal Medya ve dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Sizin içerik yaratma süreciniz nasıl ilerliyor? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve aşağıdaki ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!