alan adı

Alan Adı nız Sizi Ne Kadar Yansıtıyor?

Başarılı bir alan adı bulmak oldukça zor! Bazı alan adları yapılan işi çok başarılı şekilde yansıtırken, bazıları eğlenceli bazıları ise gerçekten anlamsız olabilirler. Web sitenizi güvenilir/inanılır kılan şey sizi temsil eden alan adınızdır. Alan adınızın ne kadar profesyonel ya da ne kadar orijinal olacağı sizin tercihinize kalmıştır. Hala bir alan adı belirlemediyseniz, karar verirken size yardımcı olabilecek birkaç ipucunu ve çılgın fikri de göz önünde bulundurabilirsiniz!

Profesyonel olanlarından tutun da eğlence amaçlı olanlarına kadar bugün milyonlarca internet sitesi bulunmakta. Bazı web siteleri yaptıkları işi ya da ne olduklarını çok başarılı şekilde yansıtan havalı ve güzel alan adlarını seçtiklerinden dolayı oldukça popüler olabilmişlerdir. Ama en önemlisi, bazı alan adları hafızaya kazınır!

 

Ancak genellikle alan adları “Ne olabilir ki?” diye düşündürüp, kafanızda dev gibi bir soru işareti bırakmaktan başka bir şey ifade etmezler. Hatta bazen alan adı o kadar belirsizdir ki neye dahil olduğunuzu anlayamadan, belki de internet üzerinden Rus Ruleti oynarken ve birlikte oynadığınız kişilerden bir virüsün bilgisayarınıza bulaşmamasını umarken bulabilirsiniz.

 

[include-page id=’18525′]

 

Aslında söylemek istediğimiz şey; belirlediğiniz alan adınız sizin Dijital Devrim’in bir parçası olup olmadığınızı gösteren bir işarettir. Dijital Devrim size, yeniliklere ve zamana ayak uydurmanızı ve teknolojik gelişmelerle birlikte kendinizi de güncellemeniz gerektiğini tavsiye eder.

 

Marka bilinci yaratmanın ve markanızın sürekli müşterileri için güven yaratmanın en iyi yolu alan adınızın belirlenmesidir. Doğru alan adının seçilmesi, web sitenizin trafiğini ciddi oranda arttırabilecekken, yanlış bir seçim online imajınızı yerle bir edebilecektir.

 

Bu makalede daha çok alan adınızı belirlerken göz önünde bulundurmanız ve kaçınmanız gerekenler ve bizim size önerilerimiz yer almaktadır:

 

 

Dikkatlice Düşünün

Bazı web siteleri, kelimelerin alan adı olarak tek bir kelime şeklinde bir araya getirildiklerinde başka anlamlar ifade edebileceğini fark edememektedir. Konuma göre terapi hizmeti veren “Therapist Finder” buna çok iyi bir örnektir. Alan adı olarak www.therapistfinder.com diyerek kendi isimlerini kullandıklarında, bu denli ciddi bir hizmet vermeye çalışan bir web sitesi için korkutucu, çirkin ve profesyonel olmayan bir durum ortaya çıkmıştır. Alan adını bölündüğünde “The Rapist Finder” olarak da okunabilmekte ve buna koskocaman bir “HAYIR” cevabı verilebilmektedir. Biz sizin, marka güvenilirliğinize ve müşteri-ziyaretçi kaybınıza mal olabilecek böyle bir hatayı yapmanızı kesinlikle istemeyiz.

[Tweet “Mükemmel site adını bulmak için 5 ipucu #domain #name#befound #marketing @cloudnames_TR”]

 

Açık ve Uygun olun

Master:Bait and Tackle balıkçılık ve sahil ekipmanları ile ilgili bir internet sitesine sahiptir. Ancak alan adınıza www.masterbaitonline.com dediğinizde bu birleşimden oluşan kelime mastürbasyon anlamına geleceğinden, komik olması bir yana, uygunsuz bir hal almaktadır. Kelimelerin konumlarından dolayı bu alan adı yanlış anlaşılmalara oldukça müsait olacaktır. Kimse kafasında sizin ürün ve hizmetlerinizi bu denli özel bir işle ilişkilendirmek istemeyeceği gibi, bu işlerin de kuytuda köşede yapılmasını umuyor, hele balıkçılık malzemeleri satan bir mağazada olmasını hiç değil! Şüphesiz ki böyle bir alan adı müşterilerinizin kendisini geri çekmesine neden olacaktır. Hatta bu durum, müşterilerinizi sitenizi ziyaret etmekten alıkoyacaktır. Ziyaretçiler, arama motorlarının sonuçlarında bu alan adını gördüklerinde ya kendileri ile dalga geçildiğini ya da web sitesinin ziyaret için uygunsuz olduğunu düşüneceklerdir.

 

Bir Mantık Oluşturun

Eğer popüler bir hizmet veriyorsanız ve alan adınızda bunun bir kısmını kullanmak istiyorsanız tabii ki yapabilirsiniz, ama mantıklı olun. İşte size başarısız alan adı örneği; berbat anlamına gelen“it’s crap” kelimesini çağrıştıran www.itscrap.com. Aslında bu şirket bilişim atıklarını geri dönüştürmekten bahseden, IT ve Scrap kelimelerini kullanmak istemiştir ancak bu iki kelime bir araya geldiğinde kendi kendisini alçaltan hatta kendi hizmetiyle alay eden bir izlenim yarattığından, web sitesini güvenilmez ve profesyonel olmayan bir çizgiye indirmektedir.

 

Basit olun ve Kısa Tutun

Web sitenizin kısa, basit ve tam kararında olduğundan emin olmalısınız. Bir ziyaretçinin size acil ihtiyaç duyup sizi bulmak istemesi halinde, kolay ulaşılabilir ve yorucu olmayan bir alan adınız olmalıdır. Size çok çılgın bir alan adı örneği verelim: www.thelongestlistofthelongeststuffatthelongestdomainnameatlongest.com Bu da ne mi diyorsunuz? Belki bu alan adının sahibi komik olduğunu düşünüyor olabilir ancak eğer arama motorlarındaki sıralamanızı ciddiye alıyorsanız ve görünür olmak istiyorsanız pek de komik olduğunu söyleyemeyiz.

 

[include-page id=’18540′]

 

Hatırlanabilir Olun

Sitenizi ziyaret edenler alan adınızı kolayca akıllarında tutabilmeliler, bu yüzden size kolay hatırlanabilir ve akılda kalıcı bir ad seçmenizi öneriyoruz. Size başarılı bir alan adı örneği verelim:

www.gocompare.com , bu alan adı akılda kalıcı olduğu kadar kulağa da hoş geliyor. Markalaşma, herkesin sizi tanımasıyla başlar ve markalaşabilmek için siz de hizmetlerinizle marka adınızı desteklemelisiniz. Bir fiyat karşılaştırma sitesi için bu alan adı gerçekten işe yarar!

 

 

Diğer Bağlantılı Makaleler

Yedi İçerik Pazarlama Stratejisi

Viral İçerik Yaratmanın 6 İpucu

-İşleri Yoluna Koymak

 

Eğer Sosyal Medya Pazarlaması ve Web Tasarım hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen blogumuzu takip edin ve bize iletişim bilgilerinizi bırakın. Sizin alan adınız nasıl çalışıyor? Lütfen aşağıdaki yorum için bırakılmış alanda bizimle paylaşın ve aşağıdaki imgeleri kullanarak çevrenizin de görmesini sağlayın. Paylaşmak umursamaktır!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!