Google 2015 Arama Trendleri Ne İfade Ediyor?

Google 2015 Arama Trendleri Ne İfade Ediyor?

Her yılın sonunda Google küresel arama verilerini paylaşıyor. Tek bir konunun bir anda milyonlarca kişi tarafından aranmasını görmek gerçekten ilgi çekici, bu durum internetin dünyayı daha küçük bir yer haline getirdiğinin de göstergesi. İşte küresel arama trendleri.

Ocak- Elbise

Herşey İskoç çift Grace ve Keir Johnston’nın annelerinden nişanda giyeceği elbisenin fotoğrafını istemeleriyle başladı. Fotoğraf virale dönüştü ve milyonlarca insan elbisenin rengini tartışmaya başladı. Beyaz ve altın mı? Mavi ve siyah mı? Yoksa mavi ve kahverengi mi? 73 milyondan insan elbisenin rengiyle ilgili arama yaptı.

 

Şubat – Oscar Töreni

Oscar Töreni yılın en çok beklenen etkinliklerinden biridir. Bu yılın en iyi filmi ödülünü Birdman, en iyi erkek oyuncu ödülünü Eddie Redmayne ve en iyi kadın oyuncu ödülünü Julianne Moore aldı. 406 milyon insan Oscar töreni üzerine arama yaptı.

 

[include-page id=’18540′]

 

Şubat/Mart – Kriket Dünya Kupası

Türkiye’de çok popüler olmasa da 11. Kriket Dünya Kupası üzerine 323 milyon insan arama yaptı.

 

Nisan – Nepal Depremi

25 Nisan 2015 saat 11.56’da Nepal’de 8.1 büyüklüğünde bir deprem oldu. Binlerce evin yıkıldığı deprem aynı zamanda Everest Dağı’nda toprak kayması tetikledi. Yaklaşık olarak 9.000 insanın öldüğü afetle ilgili 85 milyon arama yapıldı.

 

 

Mayıs – FIFA Skandalı

Futbol ve yozlaşma son zamanlarda birlikte çok anılmaya başladı. Peki futbolun uluslararası yönetişim organı yolsuzlukla suçlanırsa ne olur? 42 milyon insan FIFA skandalı üzerine arama yaptı.

 

Haziran – Şangay Borsası Çöktü

Dünya 2008 finansal krizinden yeni toparlanmaya başladı, dolayısıyla Şangay borsası %30 oranında değer kaybedince ciddi bir paniğe sebep oldu. Şaşırtıcaı derecede düşük oranda arama yapıldı bu konuda, sadece 12 milyon insan arama yaptı.

 

Haziran – Yunanistan Krizi

Yunanistan için kriz bitmekten çok uzak gözüküyor. IMF kredisini ödeyemeyeceğini açıklayan Yunanistan, IMF kredisini ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke olarak tarihe geçti. 35 milyon insan bu açıklamadan sonra Yunan krizi üzerine arama yaptı.

 

Temmuz – Iran Nükleer Anlaşması

Iran Nükleer Anlaşmasının süreci 2013’te başladı, 2 uzun yılın ardından p5+1 ( ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, Çin ve Almanya) Iran’la anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Iran tesislerini dönüştürüp elindeki nükleer materyali Uluslararası Atom Enerjisi Kurum’una teslim edecek. Sadece 20 milyon arama yapıldı Iran Nükleer Anlaşması üzerine.

 

Temmuz – Kadınlar Dünya Kupası

Kadınların futbol oynayamadığını kim söylemiş? 7. Kadınlar Dünya Kupası kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi. Drama, inanılmaz yetenek ve kazanmak için herşeylerini sahaya koyan sporcular. Sonuç: 135 milyon arama.

 

[include-page id=’18540′]

Temmuz – Aslan Cecil

Avcılık uzun zamandır tartışmalı bir konu, Aslan Cecil zevk için avlanan bir avcı tarafından avlandığında tartışmalar yeniden başladı. Cecil’in ölümü uluslararası medyanın ilgisi çekti ve 32 milyondan fazla insan Aslan Cecil ve avcılık üzerine arama yaptılar.

 

Eylül – Volkswagen Skandalı

Volkswagen, ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından dizel motorlarının emisyon testi sırasında ölçüm cihazlarını kandırmakla suçlandı ve kanıtladı. Popüler otomobil üreticisi suçlamaları kabul etti. 13 milyon insan konu üzerine arama yaptı.

 

Eylül – Kraliçe Çok Yaşa

9 Eylül 2015’te Elizabeth Windsor tahtta kalan en uzun süreli Kraliçe ve Britanya hükümdarı olarak tarihe geçti. Kraliçe Elizabeth tacı babasından 2 Haziran 1953’te almıştı. İlginç bir şekilde İngilizce Kraliyet ailesi çok popüler, Kraliçe Elizabeth hakkında 100 milyondan fazla arama yapıldı.

 

Eylül/Ekim – Rugby Dünya Kupası

Türkiye’de popüler olmayan bir spor daha. En büyük spor etkinliklerinden biri kabul edilen Rugby Dünya Kupasında 20 takım şampiyonluk için mücadele etti. 250 milyon arama yapıldı Rugby Dünya Kupasıyla ilgili.

 

Ekim – Mars’taki Hayat

H.G. Wells’in Dünyalar Savaşı’ndan Gizli Dosyalar’a (X-Files), Dünya dışındaki varlıklar her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu yıl Nasa bilim insanları Mars’ın yüzeyinde su keşfettiklerini duyurdular. Keşif, uzayda var olabilecek yaşamların araştırılmasında büyük bir dönüm noktası oldu. O gün içerisinde 10 milyon insan bu kızıl gezegende bulunan suyu araştırmak üzere Google’a başvurdu.

 

 

Kasım – Paris Saldırıları

13 Kasım Cuma günü Fransız tarihinin en ölümcül saldırılarından biri gerçekleşti. Eş zamanlı saldırılarla bir çok masum sivil insan teröristler tarafından öldürülmüş; bunun üzerinde 900 milyon insan Google üzerinden bilgi erişimi sağladı.

 

Aralık – Star Wars

Söz konusu Star Wars olduğunda söylenecek pek de çok şey kalmıyor, 2015 yılı beklenildiği gibi pek çok etkinlik gerçekleşti ve Star Wars 7 Güç Uyanıyor filmi de bunlardan bir tanesiydi. Google verilerine göre Aralık ayı içerisinde 155 milyon insan Star Wars filmi ile ilgili arama gerçekleştirdi.

 

Trajedi – Mülteci Krizi

2015 Nisan ayında daha güvenli ülkelerde yaşamak umuduyla deniz yolunu kullanan ortalama iki bin mülteci, botların batmasıyla hayatını kaybetti. Günümüzün en büyük krizlerinden biri haline gelen mülteciler, 2015 yılı itibari ile Google üzerinden 23 milyon insan tarafından arama yapıldı.

 

Peki Diğer Ülkeler Neleri Araştırdı?

Küresel arama trendlerinin yanında bir de ülkeden ülkeye farklılık gösteren arama sonuçları da bulunuyor. İşte sizin için Türkiye, ABD ve İngiltere’nin en popüler arama sonuçlarını bir araya getirdik;

Search Results Table-02

 

Cloudnames’te ne yapıyoruz

Online platformda en iyisi olmanız için gereken her şey için Cloudnames size yardımcı olabilir. Dijital hesaplarınızı, web sitenizi, Sosyal Medya Pazarlama ve diğer tüm karmaşık teknik detayların sizin yerinize yönetimini devralabilir, gelirinizi arttırmak üzere etkili bir büyüme adına size yardımcı olabiliriz.

 

Sadece mobil uyumlu modern bir web sitesi tasarlamıyoruz, müşterilerinizin de talepleri doğrultusunda hizmetler de sunuyoruz. Bunun yanında web sitenizi yönetiyor ve düzenli aralıklarla güvenlik sağlama ve güncelleştirme de sağlıyoruz..

 

Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamanın yanında, e-mail ve banner reklamları gibi diğer online pazarlama kampanyalarıyla da ilgileniyoruz. Bunun yanında dijital gelir elde etmenizde size yardımcı olacak grafik tasarım, fotoğraf, video gibi diğer usurlar da hizmetlerimiz arasındadır.
Bizimle irtibat kurmak için lütfen iletişim adreslerinizi bırakın!

 

[include-page id=’18540′]

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Sosyal Medya ile ilgileniyorsanız lütfen blog sayfamızı takip edin. Bu arama trendleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorum köşemizden bizi bilgilendirin ve ikonu tıklayarak makalemizi arkadaşlarınızla paylaşın. Unutmayın, paylaşmak önemsemektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu makaleyi paylaşın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Hizmetlerimiz

dijital strateji

Dijital Strateji

Cloudnames, işletmenizin dijital iletişim ve pazarlama için pratik bir plan oluşturmasına yardımcı olabilir. Dijital stratejinizi tartışıyoruz ve rakiplerinizi inceliyoruz. Ardından, iyileştirmeler için somut önerilerle geliriz.

Web Tasarımı

Dijital pazarlamaya çok uygun bir web siteniz var mı? Sitenin ne kadar iyi çalıştığını inceleyebiliriz. İyileştirmeler için somut öneriler içeren web sitenizin ücretsiz bir incelemesini alın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlar verebilir!

organik trafik oluşturma, arama motoru optimizasyonu

Trafik Oluşturma

Web sitenize nasıl trafik çekiyorsunuz? Cloudnames, içerik oluşturabilir, arama için optimize edebilir ve sosyal medya, e-posta ve diğer kanallarla trafiği artırabilir. Etkili web siteleri, satışa dönüştürülen birçok ziyaret sağlar.

Dijital Strateji

Dijital pazarlama stratejisini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin ücretsiz kılavuzumuzu indirin

Dijital Pazarlama hakkında bir tartışma için bugün bizimle iletişime geçin

Help us to share

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için haber bültenine kaydolun!